A Független Kisgazdapárt Csongrád megyei elnöke szerint két makói rendőr halála összefügg a békési o

Vágólapra másolva!
Pancza István, a Független Kisgazdapárt Csongrád megyei elnöke olyan dokumentumokat kapott többek között Pallag Lászlótól, a Kisgazdapárt frakcióvezető-helyettesétől, mely szerint két makói rendőrnek azért kellett meghalnia, mert egyikük részt vett három Csongrád megyei és egy Békés megyei olajügy kivizsgálásában. A makói rendőrkapitány tagadta ezeket az információkat. Szerinte Makó környékén nem is nyomoztak olajügyben.
Vágólapra másolva!

"Két makói rendőr öt évvel ezelőtti öngyilkossága összefüggésbe hozható az elsőként Békés megyében felszínre került olajügyletekkel" - mondta Pancza István, a Független Kisgazdapárt Csongrád megyei elnöke, a párt országos alelnöke szegedi sajtótájékoztatóján.

Pancza István elmondta, hogy a 42 éves Langó János alhadnagy és a 23 éves Baranyi Ildikó őrmester 1994 februárjában a Makói Városi Rendőrkapitányság épületében halt meg, a vizsgálat szerint főbe lőtték magukat. Állítólag a nős férfi és kolléganője között szerelmi kapcsolat volt; többek szerint ezért lettek öngyilkosok.

A megyei elnök azonban - elsősorban a Pallag László Békés megyei kisgazda országgyűlési képviselőtől és Langó János özvegyétől kapott dokumentumok és tájékoztatások alapján - arra a megállapításra jutott, hogy a rendőrségi vizsgálat hiányos volt, és nem egyértelmű az öngyilkosság ténye sem.

Közölte: a rendelkezésére álló dokumentumokból kiderül, hogy Langó János részt vett három Csongrád megyei és egy Békés megyei olajügy kivizsgálásában, ezekről feljegyzéseket készített.

Az öngyilkosságként lezárt halálesetekkel kapcsolatban azt mondta: a helyszínen talált fegyveren nem volt Langó János ujjlenyomata, és az alhadnagy fején nem találtak lőpornyomokat. A kórházba szállításakor készült felvételi jegyzőkönyv szerint a férfi bal halántékán hatolt be a golyó - holott jobbkezes volt -, a boncolási jegyzőkönyvben pedig már a jobb halánték szerepel.
Pancza István furcsállotta azt is, hogy a szolgálati időben eldördült lövéseket az ügyeletben lévő rendőrők nem hallották.
Az ellentmondások közé sorolta, hogy a grafológiai vizsgálat, amelyet azon az íráson végeztek, amelyet Langó János nem sokkal a halála előtt vetett papírra, azt állapította meg: az alhadnagy nem volt öngyilkosság előtti pszichikai állapotban.

Ezekkel az állításokkal kapcsolatban Nagy Mihály alezredes, makói rendőrkapitány azt mondta: Makó környékén nem nyomoztak olajszőkítési ügyben. Langó János a járőrök vezetője volt, tehát nem is kapcsolódhatott be ilyen nyomozásokba.
Közölte továbbá, hogy a vizsgálat tipikus szerelmi ügyet állapított meg, az erről szóló dokumentumokat az özvegy rendelkezésére bocsátották. Csupán a két rendőr szerelmes leveleit zárták el a nyilvánosság és az özvegy elől az elhunytak személyiségi jogai miatt.

A Pancza István sajtótájékoztatóján ismertetett ellentmondásokra reagálva azt mondta, hogy a fegyver markolata recés volt, ezért csak elmosódott ujjlenyomat maradt rajta. Langó János fején ugyanolyan lőpornyomot találtak, mint a kezén. Az elsődleges orvosi vizsgálat tévesen valóban a bal halántékon jelölte meg a golyó bemenetelének helyét, ezt a boncolásnál pontosították.
Közölte azt is, hogy az öngyilkosság az első emeleten történt. Az első lövést a földszinten tartózkodó ügyeletesek nem hallották. A másodikat viszont igen, ugyanis Langó János telefonon leszólt, hogy küldjenek mentőt, mert Ildikó meglőtte magát. A második lövést az emeletre futó rendőrök már hallották.
"A grafológiai vizsgálat valóban nem állapított meg öngyilkossági szándékot, amely vélhetően nem is volt. Langó János a szakemberek szerint pánikszituációban lőtte le magát" - mondta az alezredes.

Pancza István a tájékoztatón bejelentette, hogy ígéretet kapott a megyei főkapitánytól az ügy újbóli kivizsgálására. Közölte továbbá, hogy két másik Csongrád megyei olajügyben is vizsgálódik.

(MTI)

Ajánló:

Az [*****] összeállítása a békési rendőrbotrányról