Nem jogerősen kártérítési jogalapot állapított meg a bíróság a szülés közben megsérült csecsemő és a

Vágólapra másolva!
Három évvel ezelőtt sérülten jött a világra egy kisfiú, mert a szülész a farfekvés ellenére nem császármetszéssel segítette világra a csecsemőt. A Hatvani Városi Bíróság nem jogerős ítéletében megállapította a kártérítési jogalapot a fiú és édesanyja számára.
Vágólapra másolva!

A Hatvani Városi Bíróság úgynevezett közbenső ítélete szerint a hatvani Albert Schweitzer Kórház felelős azért, hogy maradandó károsodást szenvedett 1996 júliusában, szülés közben egy csecsemő - mondta Hóka József, a bíróság elnöke. A bíróság előző napi, nem jogerős ítéletében egyelőre a kártérítési jogalapot állapította meg.

A tanács szakértők véleménye alapján úgy ítélte meg, hogy a kórház orvosa rossz megoldást választott a szülés levezetése során. A szülész-nőgyógyász ugyanis tisztában volt azzal, hogy a gyermek farfekvéssel, vagyis lábbal a szülőcsatorna felé helyezkedik el a méhben, ennek ellenére nem a császármetszést választotta.

Az elnök szerint a kártérítés összege csak azt követően állapítható meg, ha a közbenső ítélet jogerőre emelkedik.

Tuzáné Takács Zsuzsanna, a felperes, vagyis a szülők jogi képviselője azt mondta, hogy már a terhesség elején kiderült a magzat fordított elhelyezkedése. Növelte a kockázatot a 39 éves anya kora és magas vérnyomása is, ezért a terhességi vizsgálatok kezdetén a császármetszést írta be a kezelőorvos a kismamakönyvbe.

Ugyanez az orvos vezette később a szülést is. "A gyermeket a lábánál fogva cibálták ki a szülőcsatornából, a baba oxigénhiányos állapotba került, végtagsérüléseket szenvedett és elszakadt a nyaki biccentőizma. Mindennek következtében középsúlyos, maradandó idegi és fizikai károsodást szenvedett a kisfiú" - mondta a bíró.

Mindezért két évvel ezelőtt benyújtott keresetükben a gyermek számára 6 millió, az anya részére 1,5 millió forintos kártérítés megállapítását kérték a bíróságtól, illetve további, mintegy 2-3 millió forintos költségtérítésre is igényt tartanak.

Veres András, az alperes, vagyis az orvos jogi képviselője közölte: fellebbeznek a döntés ellen. Szerintük ugyanis a szakvélemények csupán azt állapították meg, hogy szerencsésebb lett volna császármetszést alkalmazni, viszont egyik szakvélemény sem foglalt úgy állást, hogy a császsármetszés volt az egyedüli megfelelő eljárás. "Emellett a szakvélemény kifogástalannak ítélte a szülés során előállt komplikáció kezelését is" - mondta az ügyvéd.
A közbenső ítélet ellen a városi bíróság írásbeli döntésének kézhezvétele után 15 napon belül lehet fellebbezni.

(MTI)