Továbbra sem tudni, mi okozta a nagyszámú daganatos megbetegedést az egri kórházban<br/>

Vágólapra másolva!
Közel egy évvel a vérvétel után sem történt meg az egri kórház nővéreinek citogenetikai vizsgálata. A laboratórium viszont csak augusztusban értesítette az érintetteket, hogy a vérminták értékelhetetlenek.
Vágólapra másolva!

Korózs Lajos Heves megyei országgyűlési képviselő beszámolt arról, hogy egy évvel a vérvétel után sem történt meg az egri kórház nővéreinek citogenetikai vizsgálata. Azt is közölte, hogy a történtek miatt tájékoztatást kért Gógl Árpád egészségügyi minisztertől.

A képviselő leginkább azt furcsállja, hogy új vérminta levételére azt követően sem került sor, hogy kiderült: az első alkalmatlan a vizsgálatra. "A nővérek ugyanis továbbra is választ várnak arra a kérdésre, hogy fenyegeti-e őket az emlőrák veszélye, vagy sem" - mondta.

Az elmúlt 12 évben az egri kórház gyermekosztályának dolgozói közül nyolcan hunytak el daganatos megbetegedésben, illetve további hat nővérnél állapítottak meg rosszindulatú tumort. A nővérek szerint az osztályon korábban működő etilén-oxidos gázsterilizátor okozhatta a megbetegedéseket. Ezért pert indítottak az intézmény ellen.

Tompa Anna, a vérvizsgálatokat végző Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) igazgató főorvosa azt mondta: a vizsgálatokat az elmúlt év végén az egri kórházban kezdték el, majd a vérmintákat elküldték Budapestre.
Időközben viszont kiderült: már a mintavételkor technikai hibák történtek, és a vér alkalmatlanná vált az esetleges kromoszómaaberráció kimutatására.
Az OKBI-ben ugyan megpróbálták megtisztítani a mintákat, ám ennek ellenére a szükséges 100 kromoszóma helyett mintánként átlagosan csak 5-10 volt értékelhető. Erről értesítették a minisztert és az érintetteket is.
Tompa szerint azért nem vettek új vérmintákat, mert a citogenetikai vizsgálattal nem lehet kimutatni rákos megbetegedést, ezért annak elvégzése a per szempontjából szükségtelen.

Hozzátette: a jövő év első felében befejeződik az az országos felmérés, amelynek során minden egészségügyi dolgozót megvizsgálnak, aki kapcsolatba került etilén-oxiddal.
Ezt követően a legalább 400 személy citogenetikai vizsgálati eredményei alapján megválaszolható az a kérdés, hogy az egri nővéreket fenyegeti-e rákos megbetegedés veszélye, vagy nem - közölte Tompa Anna.

(MTI)