Torgyán ki akarja vizsgáltatni a védett természeti területek állami visszavásárlásának körülményeit<

Vágólapra másolva!
Koalíciós kérdésnek tekinti Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, hogy kormányzati vizsgálat tisztázza a védett természeti területek állami visszavásárlása körül kialakult, szerinte felháborítóan jogsértő helyzetet.
Vágólapra másolva!

A miniszter elmondta: a tárcánál végzett vizsgálat bebizonyította számára, hogy több mint 57 ezer magánszemély jogos tulajdonát adták el a csak használati joggal rendelkező mezőgazdasági termelőszövetkezetek 717 millió forintot meghaladó összegért az államnak, mint természetvédelmi területet. A területeket ezt követően 10 évre ingyenes használatba adták vissza a szövetkezeteknek, és ez a használat ötször is meghosszabbítható. "Azaz kifizették számukra a vételárat és a földet ugyanúgy használhatták továbbra is, mint korábban. A vételár ugyanakkor nem jutott el a jogos tulajdonosokhoz" - mondta Torgyán József.
Az FVM e célra létrehozott bizottsága kilenc nemzeti parkra és 35 ezer hektárra vonatkozó adásvételi, haszonbérleti szerződést vizsgált meg. Elképesztő szabálytalanságokat, egyértelmű bűncselekményeket találtak - tette hozzá a miniszter.

Mivel hasonló jogügyletek összesen 94 ezer hektárra vonatkoznak, Torgyán szerint feltételezhető, hogy az akciók során családtagjaikkal együtt legalább 500 ezer kisembert károsítottak meg. A "felháborító helyzet" anyagi orvoslására a miniszter szerint jogos lenne az állami szerepvállalás, hiszen az adásvételi szerződéseket is minisztériumi részvétellel készítették elő. Torgyán közölte: levelet ír Orbán Viktor miniszterelnöknek, kérve, hogy a kormány terjesszen elő országgyűlési határozati javaslatot a helyzet tisztázása érdekében. A miniszter az évszázad bűnügyének, manipulációjának nevezte 500 ezer kisember megkárosítását. Ezért - a frakció egyetértésével - az FKGP elnökeként is követeli az ügy kivizsgálását.

Torgyán hozzátette: levelet ír Pepó Pál környezetvédelmi miniszternek is, amelyben felhívja a figyelmét, hogy a védett területekre csak akkor kössenek szerződést, ha a tulajdonviszonyok tisztázottak. Kérte Pepó Pált, ellenőriztesse az APEH-hel, hogy a vételárak eljutottak-e a jogos tulajdonosokhoz. Kérte minisztertársát, hogy vizsgáltassa meg a nemzeti parkokban a vadásztatási jogosultságot, mert e téren is visszaélésekre lehet következtetni.

Az Országos Rendőr Főkapitányságot is felkérték, hogy működjenek közre az ügyben, de ők úgy nyilatkoztak: bűncselekményt nem észleltek, ezt polgárjogi ügyletnek tekintik. Ezért Torgyán József a visszás helyzetre fel kívánja hívni Pintér Sándor belügyminiszter figyelmét is.

Torgyán József körlevelet adott ki a megyei földhivataloknak, hogy haladéktalanul tegyék meg a felügyeleti intézkedéseket a semmisnek tekinthető szerződések alapján és állítsák helyre az eredeti állapotot. Ezeket az intézkedéseket a jogszabályok alapján január 1-ig meg kell tenni. Eddig egy esetben csak a püspökladányi gazdák helyzetét orvosolták, a másodfokú döntés alapján december közepén helyezték hatályon kívül a jogtalan tulajdonjog bejegyzést.

A korábbi kormányzat politikai felelősségét firtató kérdésre válaszolva Torgyán József kijelentette: sem megerősíteni sem cáfolni nem kívánja azt a hozzá eljutott információt, miszerint az MSZP kampányához is felhasználták a szövetkezeteknek jogtalanul kifizetett pénzek egy részét.

"Elfogadhatatlan, hogy egy miniszter létező jogszabályokról nem vesz tudomást és bűnügyként, manipulációként állítja be a természetvédelmi területek visszavásárlási módját" - mondta Baja Ferenc korábbi környezetvédelmi miniszter, MSZP-s országgyűlési képviselő Torgyán József sajtótájékoztatóját követően.

Közölte: a vitatott adásvételek megfelelnek a védett területek állami tulajdonba vételére vonatkozó, az alkotmánybírósági döntés alapján álló jogszabály előírásainak. Hozzátette: egy sor, a közelmúltban megtartott vizsgálat is törvényesnek, szabályosnak találta a védett területek állami tulajdonba vételét.
Baja Ferenc azt a célzást is visszautasította, hogy a természetvédelmi területek gyarapítására előirányzott állami pénzből pártkampányra is fordítottak. Közölte: amennyiben ezt valaki állításként fogalmazza meg, az ellen pert indítanak. Szerinte a természetvédelem látja kárát a politikai csatározásnak.

(MTI)