A szolnoki víztartalékok valószínűleg kitartanak a ciánszennyeződés elvonultáig<br/>

Vágólapra másolva!
A Romániából hazánk folyóvizeibe érkezett ciánszennyeződés elérte Szolnokot. A városi vízmű hajnal óta nem nyer vizet a Tiszából, és így tesz mindaddig, amíg a ciánkoncentráció nem csökken 2 milligramm/liter alá. A jászsági város víztartaléka valószínűleg kitart a szennyeződés elvonultáig. Eközben bejelentették: semmilyen ciánszennyeződés sem érkezik Romániából magyar területre.
Vágólapra másolva!

Eredményes volt az a felhívás, amely a szolnokiakat az ivóvízzel való takarékosságra kérte fel, és ennek is köszönhetően eddig nem volt fennakadás a tartalékvízből való ellátásban - közölte Szalay Ferenc polgármester szerda reggeli helyzetértékelő sajtótájékoztatóján.

A városi vízmű a tartalékvízből hajnali kettő órától biztosítja az ivóvíz szolgáltatást. A tárolt vízmennyiség 14 ezer köbméter, amely elegendőnek látszik arra az időre, amíg a Tisza vizének cianidtartalma nem megy ismét 2 milligramm/liter alá.
Amennyiben a szennyeződés lefolyása hasonló lesz mint a Kiskörén, úgy Szolnokon és a környező hat településen nem lesz vízhiány, valamint víznyomás-csökkenés, továbbá a csapból kifolyó víz cianidtartalma nem éri el a 0,2 milligramm/liter értéket.

A hajnali órákban a szennyezéssel együtt haltetemek sokasága sodródott el a szolnoki Tisza-szakaszon.

Közben a román hatóságok bezárták a ciánszennyezést okozó ércfeldolgozót, amelyet a helyszínen tekintettek meg a magyar szakemberek kedden. A román partnerek tájékoztatása és a magyarok helyszíni tapasztalatai szerint a helyreállítási munkák megtörténtek. Ezért abból a román-ausztrál technológiával működő ércfeldolgozóból, ahonnan a szennyezés kiindult, már nem kerülhet cián a környezetbe.

Egy másik, hagyományos, úgynevezett nyílt technológiával működő üzemben azonban nem megnyugtató a ciános víz kezelése. Innen vasárnap alacsony koncentrációjú ciános víz került a környezetbe, de az semmi esetre sem érheti el a magyar vizeket. A jövőben e térségre fokozottabban figyelnek.

A román törvények értelmében azokban az üzemekben, ahol a szennyvizet élővizekbe vezetik, üzemi vízkárelhárítási tervet kell készíteni. A román-ausztrál vegyes vállalatnál, ilyen tervvel nem rendelkeztek. A román hatóságok ezért elrendelték az üzem bezárását mindaddig, amíg nem készül az új terv.

(MTI)

Korábban:

(2000.02.09.)