Románia kártérítést fizet Magyarországnak a Tisza szennyezése miatt<br/>

Vágólapra másolva!
A román állam hajlandó kártérítést fizetni Magyarországnak. A Ziarul Financiar című gazdasági napilap szerint Románia a kártérítést arra a bányavállalatra hárítja tovább, amelyik a méreg folyókba kerüléséért felelős. A bányászcég ausztrál tulajdonosa továbbra is tagadja, hogy a cége telepéről a folyóvizekbe ömlött cián miatt pusztultak ki a halak, és hogy a Tisza élővilágát valóban jelentős kár érte volna. A kárelhárítás és védekezés költsége naponta 4 millió forintba kerül.
Vágólapra másolva!

Pepó Pál magyar környezetvédelmi miniszter és Anton Vlad, a román Vízügyi, erdészeti és környezetvédelmi minisztérium államtitkára Nagyváradon megegyeztek arról, hogy Románia kártérítést fizet Magyarországnak.

Pepó Pált szerint még nem volt idő felmérni a károk nagyságát. A jóvátétel pontos összegét a két ország törvényei és a mindkét fél által aláírt nemzetközi megállapodás alapján állapítják meg. Orosz Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának alelnöke, a Haltermelők Országos Szövetségének igazgatója szerint forint milliárdokban mérhető az a kár, amelyet a Romániából származó ciánszennyezés okozott a Szamoson, illetve a Tiszában.

Anton Vlad a román vízügyi, erdészeti és környezetvédelmi minisztérium államtitkára közölte: a román állam a nagybányai ausztráliai-román vegyesvállalattal fizetteti meg a kártérítést. A román állam már megtette az ehhez szükséges feljelentést. A román államtitkár elismerte, hogy az elmúlt évek egyik legsúlyosabb környezetszennyezése történt.

A ciánszennyezést okozó Esmeralda Enterprise bányavállalat ausztráliai társtulajdonosa azonban tagadja a környezetszennyezés súlyosságát. Brett Montgomery, az Esmeralda elnöke szerint a halak nem a ciántól, hanem a hidegtől múltak ki.
Phil Everst, a bányavállalat korábban lemondott igazgatója viszont jogosnak tartja, hogy a magyar állam kártérítési igénnyel lépjen fel a társasággal szemben.

Costan Maran, a Nagybányai Környezetvédelmi Hivatal főfelügyelője közölte: a szennyezést okozó bányatársaság működését a román hatóságok a derítő gátjának átszakadása után leállították. A működési engedélyt akkor kapja meg az Aurul, ha a szakértők biztonságosnak minősítik a gátat. A gáton még mindig tart a javítás. Az MTI információi szerint azonban pénteken ismét megkezdheti tevékenységét a cég.

Annak ellenére, hogy az ausztrál üzletember Brett Montgomery szerint nem lehet ökológiai katasztrófáról beszélni, csak péntek délelőtt 11 óráig Csongrádon 22 mázsa, Mindszentnél 17 mázsa, Tápénál 45 mázsa haltetemet emeltek ki. A védekezés költsége naponta 4 millió forint.

A Szamosból kifogott haltetemekben átlagosan kilogrammonként 2,6 milligramm ciánkoncentrátumot találtak az első vizsgálatok. Ez ahhoz elegendő, hogy tömeges pusztulást váltson ki a halaknál - mondta Magyar József, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás állatorvosa.

A tetemeket az Országos Állategészségügyi Intézet budapesti laboratóriumába küldték, ahol a szükséges vizsgálatokat elvégzik. Eredményt a jövő héten várnak, akkor derül ki, hogy a Tisza Lónya-Tuzsér-Dombrád-Tiszabercel közötti szabolcsi szakaszán milyen mértékben került ciánvegyület a halakba.

Átért Jugoszláviába a ciánszennyeződés csütörtök hajnalban. A méreg mennyisége a Tisza magyarországi szakaszán folyamatosan csökken, már sehol sem veszélyes a koncentráció mennyisége.

Szeged környékén csütörtök éjfélkor vett vízminták egy liter vízben 0,32 milligramm ciánt, pénteken hajnali 2 órakor már csak 0,2 milligramm mérget tartalmaztak literenként. Jugoszláviában viszont péntek délután is 1 milligramm/liter koncentrációt mértek a folyóban.

Török Imre György, az Alsó-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság főmérnöke elmondta: a hullámterekre eddig nem jutott ki a szennyezet víz. Pénteken elindult a kiskörei víztározóból az az árhullám, amely tovább higítja a ciánkoncentrációt. Mire ez a víz pénteken éjfélkor Szegedre ér, már annyira felhígítja a szennyeződést, hogy az akkor sem okozhat károkat, ha a folyó kilép medréből és elönti a hullámteret.

(MTI)

Ajánló:

angolul