Az SZDSZ szerint népszerűséghajhászás a kormány minimálbér-emelési javaslata<br/>

Vágólapra másolva!
A pénzügyminiszter szerdán a családi adókedvezmény növelését és nagyarányú minimálbér-emelést helyezett kilátásba a jövő évre. A Fidesz szerint mindenképpen meg kell vizsgálni, hogy a minimálbér jelentős emelése miként hatna a munkanélküliségre és a feketemunkára. A szabad demokraták ugyanakkor úgy vélik: a kormány osztogató politikába kezd.
Vágólapra másolva!

Járai Zsigmond pénzügyminiszter szerdán bejelentette: a pénzügyi tárca valószínűleg javasolni fogja, hogy a minimálbér jövőre 40 000 forintra emelkedjen. A kormány emellett azt tervezi, hogy hárommillió forintig adómentességet biztosít a három- vagy többgyermekes családoknak.

A Fidesz képviselőcsoportja is az infláció mértékét meghaladó minimálbér-emelkedést lát jövőre indokoltnak - reagált a bejelentésre Mádi László, a parlament költségvetési bizottságának fideszes alelnöke. ''Amennyiben azonban a minimálbér túlzott mértékben emelkedik, előfordulhat, hogy elvész az a remélt pozitívum, amelyet a tb-járulékok csökkentésével a munkahelyek teremtése terén szeretnénk elérni" – tette hozzá a politikus.

A miniszter által jelzett, a családokat érintő adókedvezményről szólva Mádi László leszögezte: a frakció szintén az inflációt meghaladó mértékű adókedvezmény-emelést látna indokoltnak. ''Ha azonban a gyermekek után járó adókedvezményt drasztikusan emeljük, akkor ez azt jelenti, hogy a személyi jövedelemadó tekintetében nincs több mozgásterünk'' - fogalmazott Mádi László.

A gyermekek után járó adókedvezmény mellett a Fidesz-frakció más szempontokat is figyelembe kíván venni a jövő évi személyi jövedelemadó tervezésénél.

''A jelek arra utalnak, hogy a kormány jövőre meg akarja kezdeni az osztogatás politikáját, ami felboríthatja a megindult gazdasági folyamatokat'' - közölte Kuncze Gábor szabad demokrata frakcióvezető.

Kuncze Gábor szerint a pénzügyminiszternek inkább arról kellene beszélnie, hogy miért nem valósultak meg a választási ígéretek: mi lett a nagyarányú adócsökkentéssel, az adóreformmal, az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok jelentős béremelésével.

''Azzal mi is egyetértünk, hogy támogatni kell a családokat, ha viszont valóban van 32-37 milliárd forint erre a célra, akkor ezt inkább azoknak kellene kapniuk, akiknek ténylegesen anyagi problémát jelent a gyermekek nevelése'' – véli Kuncze Gábor.

A frakcióvezető "népszerűséghajhászásnak" nevezte a 40 000 forintos minimálbérre vonatkozó felvetést, kiemelve, hogy a kormány bármekkora összeget javasolhat, a döntés ugyanis a munkáltatók és a munkavállalók megegyezésén múlik.

(MTI)

Korábban:

(2000.04.06.)