A vártnál több pénzt emészt fel az árvíz <br/>

Vágólapra másolva!
A rekordokat döntögető kelet-magyarországi árvíz a tervezettnél nagyobb támogatást igényel, így az eddig elkülönített 37 milliárd forint nem fedezi a költségeket, ezért további elvonásokra számíthatnak a minisztériumok. Az árvíz elleni napi védekezési költség már így is meghaladja a 600 millió Ft-ot. A Tisza valószínűleg még ma tetőzik Szolnoknál, ahol a vízállás 1038 centiméter.
Vágólapra másolva!

Most már szinte biztos, hogy az árvízvédelmi alapban elkülönítendő több mint 37 milliárd forint nem lesz elég a költségek fedezésére, így a minisztériumoknak további forrásokat kell átcsoportosítaniuk. A Kormányzati Koordinációs Bizottság keddi ülésén a testületet vezető Pintér Sándor belügyminiszter péntekig 2-3 millió homokzsák előteremtésére adott utasítást. Erre azért van szükség, mert a 8,1 millió zsákot tartalmazó raktárkészletből több mint 7 millió darabot már felhasználtak.

Az utánpótlást elsősorban a Tiszai Vegyi Kombináttól (TVK), illetve külföldről várják. A TVK illetékesei jelezték, hogy gyorsítják a termelést, és rövidesen 200 ezer homokzsákot ingyen a
védelem rendelkezésére bocsátanak. A szükséges munkaerő biztosítása érdekében a büntetés-végrehajtási intézetek vezetői - ha szükséges - ezer, enyhébb bűncselekmény miatt fogva tartottat vezényelnek a védvonalakra.

Tavaly mintegy 44 milliárd forintot emésztett fel az árvíz elleni védekezés. A Pénzügyminisztériumban jelenleg összesítik a tárcák által átcsoportosítással felszabadított forrásokat. Egy biztos, hogy 3,9 milliárd forintra haladéktalanul szükség van a védekezési költségek fedezetére.

A MÁV vonalain több helyen is forgalomkorlátozások vannak érvényben az árvíz miatt. Az árvíz okozta károk miatt a Budapest-Debrecen vasútvonalon 64 vonat késett. Szolnok és Szajol között a Tisza és a Zagyva áradása miatt lezárták az egyik vágányt, a vonatok emiatt 10 kilométeres sebességgel közlekednek. A menetidő emiatt fél órával meghosszabbodik. A nemzetközi vonatok közül néhány gyorsvonat kerülő úton közlekedik. Több helyen autóbuszok szállítják az utasokat. A MÁV vesztesége az árvízzel összefüggésben eddig körülbelül 1,6 milliárd forint.

Jelenleg több mint 2600 katona összesen 326 különböző technikai eszközzel - köztük 13 helikopterrel - vesz részt az árvízvédelmi feladatok ellátásában, a Tisza Szolnok és Csongrád közötti szakaszán.

Annak ellenére, hogy mind a Bodrog, mind pedig a Tisza továbbra is lassan apad, Észak-Magyarország térségében kedden reggel még mindig 326 kilométer hosszúságban tartottak a gátakon árvízvédelmi készültséget, mégpedig 287 kilométeren rendkívüli, 39 kilométeren harmadfokú a készültség.

A Tiszán Tokajnál reggel 8 órakor 811 centimétert mutatott a vízmérce, ez már 117 centivel alacsonyabb az elmúlt hét szerdai tetőzésénél. E szelvényben a folyó apadása lelassult, óránként csupán fél centimétert csökken a vízszint. A Bodrogon Felsőbereckinél 672 centiméter a reggeli vízállás, ami az jelenti, hogy 24 óra alatt a folyó vízmagassága újabb 14 centimétert csökkent, a tetőzés óta pedig már összesen 123 centit apadt a folyó. A Bodrog apadása óránként fél és egy centiméter között váltakozik. Sárospataknál 639 centimétert mutat a vízmérce, itt egy hét alatt 99 centimétert csökkent a vízszint, de még mindig érződik a Tisza visszaduzzasztó hatása.

A Tisza vízállása Szolnokon április 10-e óta meghaladja az eddigi maximumot, kedden hajnalban a folyó vize elérte a 1038 centimétert, ami 7 centiméterrel magasabb, mint hétfőn reggel volt. Az Országos Vízjelző Szolgálat a szolnoki tetőzést keddre jelzi 1040 cm körüli vízállással. Az előre jelzett 1040 centiméteres szolnoki vízállás a számítások szerint 500 évente egyszer fordul elő.

A Tiszán a kiskörei vízállás mintegy 24 órán keresztül azonos volt, majd újra emelkedett két centimétert, és 1030 centiméteres vízállással tetőzött hétfőn délelőtt az eddigi legnagyobb vízállás felett 52 centiméterrel magasabban. Csongrádon április 21-ére 980-1000 centiméter közötti vízállást várnak. A Lónyay-főcsatornán folytatódik a lassú apadás, a terület egy részén I. fokúra mérsékelték a készültséget.

A Bodrog teljes magyarországi szakasza apad. A Fekete- és Fehér-Körösön, valamint a Kettős- és Hármas-Körösön folytatódik az apadás. A vízállásokat a Hármas-Körös torkolati szakaszán a Tisza visszaduzzasztó hatása határozza meg.

Az észak-magyarországi gátakat a továbbra is tartósan magas vízállások igen erősen megviselték, azok egyre inkább átáznak. A Tisza menti védelmi szakaszokon a levonuló árhullám hatására Poroszló-Újlőrincfalva-Négyes térségében veszélyes a helyzet. A Rima és a Laskó patakok tiszai torkolatánál a védőműveknél erős csurgások, szivárgások tapasztalhatóak, amelyek intenzitása fokozódik. Növekszik a fakadóvizes területek kiterjedése is. A Tisza taktaközi védvonalainál viszont már megkezdődhetett a hullámverés elleni védőművek és nyúlgátak elbontása.

A Takta védelmi vonalain is megkezdődött a kiépített nyúlgátak és bordás megtámasztások elbontása. A Tarnán a Jászdózsa-Kál védelmi szakaszon, Jászjákóhalma térségében folytatódik a veszély idején megnyitott töltésszakasz helyreállítása.

Továbbra is rendkívüli védelmi fokozat van érvényben a Tisza védvonalain Vásárosnamény és Csongrád között, a Szamoson, a Krasznán, a Lónyay-csatornán, a Zagyva és a Sajó torkolati szakaszán, a Bodrog mentén, a Hortobágy-Berettyó védvonalain, valamint a Fekete-, Fehér- és Kettős-Körösön, összesen 1342 kilométer hosszon. Több helyen folytatták a töltésmagasítások megerősítését, Szolnok belterületén szinte mindenütt vagy a megerősítés, vagy a védelmi anyagok helyszínre szállítását végzik. Az árvíz elleni napi védekezési költség meghaladta a 600 millió Ft-ot.

A belvízzel elöntött területek nagysága a kedvező időjárás és az intenzív védekezésnek köszönhetően lassan csökken. Az FVM tájékoztatása szerint mintegy 233 ezer hektárt borít belvíz, amelyből 147 ezer hektár vetés és szántó terület. A vízitársulatok és az önkormányzatok folyamatosan végzik a belvíz-védekezési és vízkár-elhárítási munkákat. Jelenleg 23 társulat és 169 önkormányzat folytat védekezést, 5 település - Kunhegyes, Tiszakécske, Fegyvernek, Kétsoprony, Doboz - III. fokban.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának tájékoztatása szerint az országban jelenleg 7 megyében 232 településen folyik árvíz elleni védekezés 23 480 fővel.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében 18 településen 272 lakost kellett kitelepíteni. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 48 település került veszélybe, és 245 ember hagyta el otthonát. A Bács-Kiskun megyei Tiszakécskén 12 családi ház, illetve Lakiteleken 5 családi ház esetében rendeltek el kitelepítést. Csongrád megyében megkezdődött a Körös-zugi terület kitelepítése, az érintett 48 tanyából 87 ember hagyta el lakhelyét. A Csongrád megyei kitelepítés során 240 sertést, 35 szarvasmarhát, 4 lovat, 30 juhot, 10 kecskét és 600 baromfit szállítottak el.

Tiszajenő tanyavilágát lassan elönti a víz, és kedden megkezdték az állatállomány mentését. Hétfőn két házból már kitelepítették a bent lakókat, kedden újabb családnak kell távoznia az őket befogadó rokonokhoz. A tanyák előtti védvonal nem tud ellenállni a tavalyinál 64 centiméterrel nagyobb vízmagasságnak, és úgy tűnik, hogy már nem tudják tartani a gátat. Jelenleg nagy erők dolgoznak egy lokalizációs töltés építésén, hogy ne következzék be katasztrófahelyzet.

(MTI)

Ajánló:

Képek a Tiszáról