Ellenzéki pártvezetők Mádl Ferencnél<br/>

Vágólapra másolva!
Magyar Bálint SZDSZ-elnök pénteken találkozik Mádl Ferenccel, a kormánykoalíció köztársasági elnökjelöltjével. Kovács László, az MSZP pártelnök-frakcióvezetője már csütörtökön tárgyalt Mádl Ferenccel. A Magyar Hírlap információi szerint az MSZP Medgyessy Péter ex-pénzügyminisztert ajánlotta volna a tisztségre, ha a kormánypártok kifogásolható jelölttel álltak volna elő.
Vágólapra másolva!

Az MSZP elnöksége és képviselőcsoportjának vezetése azt javasolja a frakciónak, ne állítson ellenjelöltet Mádl Ferenccel szemben a köztársasági elnöki tisztségre - jelentette be Kovács László pártelnök csütörtökön. Az MSZP elnök-frakcióvezetője megbízást kapott arra, hogy találkozzon Mádllal, és folytasson vele megbeszélést a megválasztásával kapcsolatos kérdésekről.

Erre a találkozóra csütörtökön késő délután sor is került. Az MSZP pártelnök-frakcióvezetője az egyetemen kereste fel Mádl Ferenc köztársasági elnökjelöltet. A tárgyalás tapasztalatait figyelembe véve alakítja ki kedden az elnökség és az azt követő hétfőn a frakció a konkrét szavazási magatartásról a véleményét - fogalmazott Kovács. A pártelnök elmondta: szeretné megismerni a koalíció jelöltjének véleményét az államfő szerepköréről, illetve a koalíció és az ellenzék viszonyáról, valamint a belpolitikában kialakult feszültségek értelmezésével kapcsolatban. A pártelnök szerint akkor állított volna az MSZP saját jelöltet, ha a kisgazdapárt jelöltje méltatlan vagy alkalmatlan lett volna az államfői tisztségre. Mádl nem ilyen személy - tette hozzá, kiemelve: írásait és nyilatkozatait ismerve úgy tűnik, hogy az akadémikus nem a kisgazdaértékek képviselője, ha az FKGP szellemiségét Torgyán József képviseli.

Arra az esetre, ha a kisgazdapárt nem ilyen jelöltet állított volna, a Magyar Hírlap információi szerint az MSZP Medgyessy Péter ex-pénzügyminisztert ajánlotta volna a tisztségre. Kovács László bejelentette: a szocialista párt elnöksége és frakciójának vezetése egyhangúlag határozott arról, hogy nem javasolják ellenjelölt állítását a képviselőcsoportnak.

Péntek délelőtt találkozik Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke Mádl Ferenccel. A tárgyalás után dönt majd a frakció és a párt vezetése, támogatja-e a koalíciós jelölt megválasztását. Magyar kiemelte: fontos lenne, hogy a jelenleginél szélesebb bizalmi légkört lehessen kiépíteni, s ebben a leendő államfőnek nagy szerepe lehet. Ma parlamenti demokrácia bizonyos intézményei karikatúraszerűen működnek - fogalmazott Magyar, hozzátéve: az igazi kérdés az, hogy képes lesz-e a Göncz Árpád utódjául kijelölt Mádl ezt a folyamatot megfordítani, annak ellenére, hogy olyan pártok jelölték, amelyek korlátozzák a demokrácia intézményeit.

Nem tudja pontosan, hogy a szocialisták és a szabad demokraták miért kezdeményeztek találkozót Mádl Ferenccel, ezért csupán a véleményét adhatja közre az ügyről - bocsátotta előre Répássy Róbert, a Fidesz országos választmányának alelnöke. Nincsenek olyan alkotmányjogi szabályok, amelyeknek értelmében el kellene utasítania egy ilyen kezdeményezést - tette hozzá. Leszögezte: Mádlnak egyedül kell határoznia arról, hogy egyeztet-e a két ellenzéki párttal, döntését a Fidesz részéről senki nem kívánja befolyásolni, és semmiféle előzetes konzultációra nincs szükség. Logikailag és politikailag is indokoltak a találkozók, ha ez a kölcsönös gesztus az ára a többségi támogatásnak, s ennek következményeként többpárti konszenzussal sikerül majd megválasztani az elnököt - hangsúlyozta Répássy.

Az FKGP a nemzet érdekében korrigálta álláspontját. Az FKGP arra is képes, hogy előző véleményét revideálja, ha ez szolgálja a nemzeti konszenzus ügyét - kommentálta Mádl Ferenc köztársasági elnöki jelölését Atyányszki György országos vezetőségi tag. A kisgazda-képviselő arra utalt, hogy pártjának az Antall- kormány idején voltak fenntartásai Mádl Ferenc miniszteri tevékenységével kapcsolatban. "Időközben az ember mindent más szögből lát" - jelentette ki Atyánszky, aki szerint miután Torgyán József lemondott a jelöltségről, alig maradt arra alkalmas személy. Mádl minden szempontból megfelel a párt elvárásainak - hangsúlyozta a képviselő. Turi-Kovács Béla frakcióvezető-helyettes szerint "ilyen súlyú döntésnél a jelöltek felé való szimpátia nem lehet döntési szempont".

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. május 4.)