Aláírásgyűjtés a korai iskolakezdés ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Nem engedi be az iskolába szeptember elseje előtt és június nyolcadika után diákjait néhány iskola. Így nyilatkoztak az intézmények vezetői az oktatási miniszter döntése ellen, mely szerint augusztus 28-án kezdődne a következő tanév. A szülői szervezetek aláírást gyűjtenek a korai iskolakezdés ellen, a tárca kabinetfőnöke ugyanakkor kijelentette: csak a következő évre vonatkozik a korábbi kezdés, a tervezett őszi szünet azonban a későbbiekben is megmaradna.
Vágólapra másolva!

Továbbra is éles vitákat vált ki a következő tanév rendjéről szóló miniszteri rendelet tervezete. Az oktatási tárca vezetőjének elképzelése szerint ugyanis a megszokottól eltérően néhány nappal korábban, augusztus 28-án, hétfőn kezdődne a 2001/2002-es iskolai év. Ezzel együtt újabb pihenési szakaszt iktatnának a tanulási időszakba: november 1-5. között őszi szünetet tartanának az iskolák. (A probléma oka az, hogy a következő tanévben nyolc munkanapra esik állami vagy egyházi ünnep, így a hagyományos időkeretek között nem tartható a törvényben előírt 185 napos tanítási idő.) A tervezet jelenleg államigazgatási egyeztetés alatt áll.

"A korábbi tanévkezdés csupán ebben az évben valósulna meg" - mondta Sió László, az Oktatási Minisztérium kabinetfőnöke. Az őszi szünet azonban továbbra is maradna. Sió szerint a tanév hosszát nem lehet lerövidíteni, mert azzal a tanulók napi terhelése növekedne meg. Újra általánossá válnának a 7. és 8. órák és a hajnali kezdések. (Néhány iskolában jelenleg is gyakorlat, hogy reggel hét óra körül kezdődnek az órák és akár este hétig is eltartanak.)

"Az őszi szünetre feltétlenül szüksége van a gyerekeknek, ezért annak bevezetését jó elképzelésnek tartom" - jelentette ki Vekerdi Tamás pszichológus. Véleménye szerint még mindig jobb augusztusban hamarabb kezdeni az évet, mint júniusban tovább tartani.

A Pedagógus Szakszervezet (PSZ) a jelenlegi helyzetben elfogadhatónak tartja, hogy néhány nappal korábban kezdődjön a 2001/2002-es tanév, de annak hoszszát mindenképpen le kell rövidíteni - szögezte le Árok Antal, a PSZ titkára. Júniusban párhuzamosan folyik az érettségiztetés és a tanítás, mely a tanárok és a diákok számára egyaránt megterhelő. A szakszervezet ezért kezdeményezni fogja a 180 napos tanítási év visszaállítását.

"A novemberi szünet kényelmetlenül érinti a szülőket (meg kell oldani az étkeztetést és a felügyeletet) " nyilatkozta a Népszavának Kajtárné Botár Borbála, a Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke.

"Az új rendszer kedvező, mert így nem kell a júniusi kánikulában tanítani, s az őszi szünetre is szüksége van a diákoknak" - mondta Schneider Istvánné, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium igazgatója. Csupán az a gond, hogy a minisztérium elképzeléseiről túl későn értesítették az iskolákat. A Szilágyi gimnázium például már több tábort is szervezett augusztus utolsó hetére.

A szolnoki Kölcsey Ferenc Általános Iskola és Gimnázium igazgatóhelyettese, Cseke Olga elmondta: a szülők számára gyakran a tavaszi és a nyári szünetben is gondot okoz a gyerekek elhelyezése. A nyugati országokban, ahol több rövid szünetet tartanak év közben, az iskola a vakációk alatt is üzemel, csak tanítás helyett kirándulásokat, kultúr-, illetve sport- programokat szervez a tanulók számára.

Az ország néhány általános és középiskolájában időközben aláírásgyűjtés indult a korai iskolakezdés ellen. ,,Június 8. és szeptember 1. között nem fogjuk a gyerekeinket beengedni az iskolába" - jelentette ki dr. Horváthné Benkovics Zsófia, a Városligeti Iskola tanára.

(Népszava)

Korábban:

(2000. május 9.)