Háromszáz forint a diákok órabére<br/>

Vágólapra másolva!
A diákok legtöbbje még nyaralás előtt szeretné előteremteni a szükséges költőpénzt. A legváltozatosabb szellemi és fizikai munkával óránként átlagosan 300 forint körüli összeget kereshetnek a fiatalok.
Vágólapra másolva!

A szezonális munkáért általában 270-300 forintos órabérrel számolhatnak a jelentkező diákok - mondta el Dienes Tibor, az ELTE Hallgatóinak Szolgáltató Diákszövetségének elnöke. Sokan esküsznek a teljesítménybérezéses állásokra, mivel valamelyest jobban fizetnek, amíg mások a fix órabéres fizetést részesítik előnyben. Problémát általában az okoz, amikor a megbízók nem veszik figyelembe, hogy a diákok csak kiegészítő keresetként vállalják a feladatokat és nem tekinthetőek teljes értékű munkaerőnek. Bejelentkezéskor ennél a diákszövetkezetnél ötszáz forint szövetkezeti részjegyet kell váltani, amit kilépéskor visszaadnak a tagjaiknak. Az elnök hozzátette: kizárólag 16 éves kor feletti, nappali tagozatos diákokat foglalkoztatnak.

A nyaranként munkát vállalók számára ajánlatos, ha valamelyik diákszövetkezet segítségét veszik igénybe a munkahely kiválasztásakor - vélekedett Szijj György, a Student diákszövetkezet elnöke. Az egyénileg próbálkozók körében ugyanis előfordul, hogy a munkáltató fizetség nélkül válik meg a szerződés nélkül dolgozótól. Náluk a 17 éves életkor és az iskolalátogatási igazolás a munkavállalás feltétele. A Studenttel szerződő cégek ritkán fizetnek háromszáz forint alatti órabért, de a több időt és pontosságot igénylő tevékenység esetében több pénzzel honorálják a fáradozást. A vállalatok felé a szövetkezetek tartoznak felelősséggel, ám a munka minőségéből származó, illetve az anyagiak miatti konfliktusok meglehetősen ritkák. Gondot jelent, hogy a legtöbb fiatal nyár első heteiben akarja a szünetre való pénzt előteremteni, így nem biztos hogy akkor találnak állást. Ebben a tekintetben sokkal rugalmasabbnak kellene lennie a jelentkezőknek - jegyezte meg az elnök.

A legtöbbet ajánlott nyári munkák közé tartozik a különböző felmérések készítése, a hostesskedés, a szórólapozás, az adatfeldolgozás, de a palettán a legkönnyebb adminisztratív és a legnehezebb fizikai munka egyaránt szerepel. A diákszövetkezet elnöke szerint egyre inkább nő a nyári munkalehetőséget kereső fiatalok száma. Ma is akadnak cégek, amelyek kérik az iskolai munkavállalási engedélyt, amit több intézményben megtagadnak a javítóvizsgára utasított diákoktól. Juhász József, az Oktatási Minisztérium szakfőtanácsosa ugyanakkor lapunknak elmondta: az iskolákban csak 1985-ig élt ez a rendtartás. A tanuló nyári tevékenységébe az iskolák nem szólhatnak bele, a diákok munkavállalását egyedül a Munka törvénykönyve szabályozza. Megjegyezte: azért minden tanulónak mérlegelnie kell, hogy tudja-e munka mellett teljesíteni kötelezettségeit.

(Magyar Hirlap)