Honvédségi bliccelők<br/>

Vágólapra másolva!
Ugrásszerűen megnőtt a sorozástól távol maradók száma az utóbbi időben, ezért a szabálysértéseknél eljáró önkormányzatok szigorúbb fellépését kéri a honvédség. Különösen a nagyvárosokban lazul a fegyelem, tavaly Budapesten a fiatalok harmada igazolatlanul maradt távol a vizsgálatoktól. A rendőrségi elővezetés nem elrettentő hatású, csak minden kilencedik sikeres.
Vágólapra másolva!

Egyre nagyobb számban próbálnak kibújni a fiatalok sorkatonai kötelezettségük alól úgy, hogy már a sorozáson sem jelennek meg. A kiküldött értesítések ellenére tavaly 33 ezren maradtak távol az orvosi vizsgálatoktól, kétharmaduk igazolatlanul.

Különösen a nagyvárosokban lazul a fegyelem. Míg Tolnában a sorozásra invitáltaknak mindössze 0,21 százaléka nem jelent meg az idei első félévben igazolatlanul, addig a fővárosban ez az arány 22 százalék volt. Ugyanakkor Bács-Kiskunban tavasszal pótsorozás kellett elrendelni a sok hiányzó miatt. A távol maradók számának növekedése köszönhető annak is, hogy bár az igazolatlan távol maradás szabálysértésnek minősül, nehéz érvényt szerezni a szankcióknak. Tavaly csak a fővárosban 4,5 ezer értesítést küldtek vissza a honvédségnek, mert a címzettet nem sikerült megtalálni. Tapasztalatok szerint az érintettek nagy része nem szívesen veszi át az ajánlott küldeményeket, ha kiderül, hogy az a honvédségtől jött. Ráadásul volt már olyan postás, akiről kiderült, hogy pénzért cserébe visszavitte az értesítést a címzett ismeretlen pecséttel.

A honvédség csak azokat tekinti igazolatlan hiányzóknak, akik bizonyíthatóan átvették az értesítést, mégsem jelentek meg. Ellenük Kladek András ezredes, a Honvéd Vezérkar Hadkiegészítési Csoportfőnökség helyettes vezetője tájékoztatása szerint minden esetben szabálysértési eljárást kezdeményeznek az önkormányzatoknál. Tavaly csak Budapesten nyolcezer szabálysértési eljárás indult, ebből hatezer végződött büntetéssel. A pénzbírság felső határát jelentő százezer forinttól azonban ezek az összegek messze elmaradnak. Szigorúbban veszik a bevonulóparancs semmibevételét. Itt a büntetések magasabbak, és a honvédség is kevésbé elnéző. Nyolc nap után a hadsereg már rendőrségi elővezetést is kérhet. Ennek ellenére a múlt heti bevonulásnál 170-en nem tettek eleget a parancsnak.

Sorozásnál a honvédség a harmadik sikertelen értesítés után kér rendőrségi elővezetést. Tavaly azonban Budapesten 121 kísérletből mindössze 14 volt sikeres. A rendőrség szinte csak akkor tudja bekísérni a szabálysértő fiatalt, ha ő nyit ajtót a rendőröknek.

Simon Tamás, Óbuda rendőrkapitánya a Magyar Hírlapnak elmondta: az elővezetés nem ad erős jogosítványokat a rendőrségnek, nem adhatnak ki körözést sem. Márpedig ha valaki többször nem jelenik meg a sorozáson, akkor számíthat a rendőrök megjelenésére. A lakásba mi nem mehetünk be - tette hozzá a kapitány. A hatóság érkezése kiszámítható, mivel az elővezetés csak egyszeri alkalomra vonatkozik, a sorozás előtt néhány órával kopognak a rendőrök.

Kladek András mindezek ellenére úgy véli, hogy csak elodázni lehet a bevonulást, megúszni nem. Ha bizonyítani tudják, hogy a fiatal szándékosan nem jelent meg a sorozáson, akkor a sorkötelezettség felső korhatárát felemelhetik.

Haszán Zoltán

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000.07.26.)