A sajtó is tart a maffiától<br/>

Vágólapra másolva!
A két nagy újságírói szakmai szervezet arra szólította fel a belügyminisztert, hogy tegyen feljelentéseket, ha tudomása van az alvilág megjelenéséről a médiában. Pintér Sándor a Magyar Hírlapnak adott nyilatkozatában célzott az alvilág és a sajtó összefonódására; ezt azonban a kereskedelmi tévék visszautasítják.
Vágólapra másolva!

Pintér Sándornak feljelentéseket kell tennie, ha tudomása van a szervezett bűnözés megjelenéséről a médiában - reagált Wisinger István a belügyminiszter nyilatkozatára, amelyben az alvilág és a sajtó összefonódására tett utalásokat.

A Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke osztja a belügyminiszter aggodalmát; van példa a szervezett bűnözés megjelenésére a médiában. Korábban Hollywood az olasz kereskedelmi tévék és a latin szappanoperák támogatásával mosta - vagy mossa? - tisztára az illegálisan szerzett bevételeket. A kereskedelmi tévék "szerkezetileg" alkalmasak pénzmosásra - tette hozzá Wisinger.

Az elnök ugyanakkor úgy látja: a belügyminisztert nem e felismerés, hanem az őt ért sajtótámadások miatti frusztrációja hatására nyilatkozott a média és az alvilág összefonódásáról. Vagdalkozás, ártatlan újságírók meghurcolása helyett Pintér Sándornak tényekkel kell előállnia - vélekedett a MÚOSZ első embere.

A belügyminiszter a konkrétumokra vonatkozó kérdést az "akinek nem inge, ne vegye magára" válasszal hárította el. Ennek ellenére a másik nagy szakmai szervezetet, a Magyar Újságírók Közösségét (MÚK) irányító Kósa Csaba is tényeket kért. Mint mondta: őszintén reméli, hogy a maffia még nem épült be a magyar sajtóba, ha ez mégis megtörtént, akkor nyilvánosságra kell hozni azoknak a szerkesztőségeknek, lapoknak, műhelyeknek a nevét, amelyeknél bebizonyosodott a gyanú. Ez a bűnüldöző szervek feladata, ....nem a szakmai szövetségeké. Utóbbiak felelőssége abban áll, hogy létrehozzanak egy mindenkire érvényes etikai kódexet. Ennek kidolgozását a szakmai szervezetek megkezdték, várhatóan a jövő év elején fogadják el. Szűrőt jelenthet majd az újságírókamara is, amelynek felállítására a MÚK és a Sajtószakszervezet tett javaslatot.

A MIÉP-elnök Csurka István is felemlegette a média szerepét az olajügyekről tartott sajtótájékoztatóján. Szerinte a vizsgálatoknak ki kell terjednie a kereskedelmi televíziókra is, különösen az úgynevezett olajtanút, Nógrádi Zsoltot megszólaltató RTL Klubra, amelynek "kitapintható az összejátszása a háttérerőkkel".

Szabó Stein Imre, a kereskedelmi televízió kommunikációs igazgatója ezt alaptalannak és abszurdnak tartja. "Belső elhárítás nem működik az RTL Klubnál - hangsúlyozta -, ennek ellenére a tévé struktúrája olyan zárt, hogy azonnal kiderülne, ha valaki hosszú távon kapcsolatot tart fenn az alvilággal." Az igazgató szerint az RTL Klub felépítése a legzártabb a magyar médiapiacon, a modellt Nyugat-Európából vették át, ahol már meg-tapasztalhatták, miként kell kiszűrni a maffia próbálkozásait.

A Tv2-nél nincs jele a szervezett bűnözés megjelenésének, kísérletek sem voltak erre - nyilatkozta Bernáth György. A hírigazgató szerint nincs szükség a munkatársak folyamatos ellenőrzésére. Ezt azzal indokolta, hogy nem a befolyásolás vagy érdekkijárás a feladatuk, hanem a tájékoztatás, ezért lehetőséget sem adnak az alvilágnak.

Bernáth szerint előbb-utóbb várható a szervezett bűnözés próbálkozása a média területén is, hiszen miért pont ez maradna ki. A média felelőssége, hogy ennek ellenálljon - tette hozzá a hírigazgató.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: