Vágólapra másolva!
Sásik László ezredes ellen újabb fegyelmi eljárást indít elöljárója, Fodor Lajos vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka azért, mert a tiszt augusztus 29-én a Magyar Távirati Irodának adott nyilatkozatában bírálta a korábbi elmarasztaló fegyelmi határozatot.
Vágólapra másolva!

Fapál László ügyvéd, Sásik László jogi képviselője elmondta: az ezredest a Honvédelmi Minisztérium kontra Népszava sajtóper során a tanúvallomását követő sajtónyilatkozatai miatt részesítette Fodor Lajos augusztus 28-án feddésben. Ez a legenyhébb fegyelmi büntetés.

- A katona különösen kényes tisztességére, becsületére, és ennek védelmében minden lehetséges fórumon szót emel - fogalmazott akkor Sásik László. Az ezredes kifogásolta azt is, hogy az augusztus 28-án kihirdetett elmarasztaló fegyelmi határozatról szóló minisztériumi közlemény csak azt tartalmazza, amiben vétkesnek találta őt parancsnoka, de azt nem, hogy a szolgálati hely engedély nélküli elhagyásának, illetve a jelentési kötelezettség elmulasztásának ügyében ártatlannak bizonyult.

Sásik László hétfőn panaszt nyújtott be Szabó János honvédelmi miniszterhez a sajtóper során tett nyilatkozatai miatti elsőfokú, elmarasztaló fegyelmi határozat ellen, amely így nem emelkedhet jogerőre. A másodfokú döntés meghozatalára 15 napja van a miniszternek. Amennyiben azt sem tartja elfogadhatónak az ezredes, munkaügyi bíróság előtt folytatódhat a jogvita. Fapál László ezzel kapcsolatban kifejtette: a sajtóper során nem szolgálati, illetve katonai ügyről nyilatkozott Sásik László.

Az ügyvéd szerint alkotmányellenes az a miniszteri utasítás, amelyre az elsőfokú, elmarasztaló fegyelmi döntést alapították, mert az tiltja mindazoknak az információknak a közzétételét, amelyek hátrányosak lehetnek a minisztérium, illetve a Magyar Honvédség szempontjából, ez viszont nem egyezik az alkotmányos alapjoggal, a szólásszabadságról

Az ezredes májusban, tanúvallomását követően úgy nyilatkozott: megdöbbenne, ha egy jogállamban, egy demokratikus hadseregben retorziók érnék jogkövető magatartása miatt, ám semmit sem tart lehetetlennek.

A HM kontra Népszava sajtóperben a tárca azoknak az írásoknak a helyreigazítását kérte, amelyek szerint a haderőrefomhoz kapcsolódó létszámleépítés előkészítése során a minisztériumban adatgyűjtés folyt a tisztek 1990 előtti politikai szerepvállalásáról. Az elsőfokú, nem jogerős ítélet a kilencpontos helyreigazítási kérelemből két pontban adott igazat a minisztériumnak. A bíróság az adatgyűjtés tényét nem vitatta.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. június 22.)