Végrehajtást kért a tűzoltó, megkapta jogos pótlékát<br/>

Vágólapra másolva!
Több száz jogerős bírói ítélet ellenére eddig csupán egyetlen miskolci tűzoltó kapta meg kamataival együtt az évek óta elmaradt műszakpótlékát. Ő is csupán élelmességének köszönhette, hogy pénzéhez jutott: bírói végrehajtást kért. A Legfelsőbb Bíróság állásfoglalása szerint a tűzoltókat jogosan illeti meg a délutáni és éjszakai műszakpótlék. Az önkormányzatok ódzkodnak a kifizetésétől, szerintük ennek biztosítása a központi költségvetés feladata. A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete szerint a belügyminiszter mulasztásos törvénysértést követett el, amikor nem gondoskodott a több mint ötmilliárd forint elmaradt pótlék forrásának előteremtéséről.
Vágólapra másolva!

Kovács András miskolci tűzoltó főtörzsőrmester néhány nap óta a zsebében tudhatja azt a több mint 200 ezer forintot, amelyet a bíróság elmaradt műszakpótlékai gyanánt jogerősen megítélt számára. Ha a tűzoltó nem elég szemfüles, még egy jó ideig várhatott volna pénzére. Ő azonban bírósági végrehajtást kért és kapott. Pénzét az önkormányzat számlájáról emelték le. Kovács András boldogsága nem felhőtlen, hiszen csupán az 1999. szeptember 3-ig esedékes pótlékokat és az ünnepnapi szolgálatok díját fizették ki neki: a korábban benyújtott keresetlevél ugyanis erről az időszakról szólt. Ha hozzá szeretne jutni az attól az időtől esedékes pótlékaihoz, újra bírósághoz kellene fordulnia.

Országszerte perek folynak azért, hogy a fővárosiakkal együtt az ország közel 2500 tűzoltója hozzájusson a szolgálati törvény által biztosított, ám elmaradt délutáni és éjszakai pótlékjához. Eddig több száz jogerős ítélet született a tűzoltók javára, a kifizetések azonban forrás híján elmaradtak. Ha egyszerre kellene kiegyenlíteni a tartozást, több mint 5 milliárd forinttal lennének szegényebbek vagy az önkormányzatok, vagy az államkassza. Egyelőre vita dúl az önkormányzatok és a Belügyminisztérium között, kire tartozik a horribilis számla megfizetése.

Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy ha a tűzoltók egyszerre követelik elmaradt juttatásaikat, az komoly következményekkel járhat a helyi tűzoltóságokat üzemeltető önkormányzatokra nézve. A települések nincsenek felkészülve arra, hogy több száz milliós nagyságrendben fizessék ki a Belügyminisztérium helyett a számlát, így számos városban megbénulhat a tűzoltóság. Dióssy szerint a belügyi tárca cselekvésképtelensége idézte ezt a helyzetet.

Gálos Imre alezredes, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnök-ügyvivője egyetért az önkormányzatokkal, akik szerinte teljes joggal zárkóznak el a pótlékok kifizetésétől. Elmondta, ezt az összeget a költségvetésnek kellett volna biztosítania, azonban a Belügyminisztérium semmiféle intézkedést nem tett annak érdekében, hogy ez az igény bekerüljön a büdzsébe. Ezért a HTFSZ vezetése úgy véli, a belügyminiszter mulasztásos törvénysértést követett el onnan kezdve, hogy a Legfelsőbb Bíróság állásfoglalása nyilvánosságra került. Innentől ugyanis az ominózus szolgálati törvény kétféle értelmezése egyértelművé vált. Ma összeül a szakszervezet demonstrációs bizottsága, hogy megvitassa, melyek azok a hazai jogérvényesítési lehetőségek, amelyeket kihasználhatnak a hoppon maradt tűzoltók érdekében.

A Pénzügyminisztériumban azt a tájékoztatást adták, hogy ha valakit - ez esetben a Belügyminisztériumot - jogszabály kötelezi egy bizonyos összeg kifizetésére, de ehhez nem rendelkezik saját forrással, akkor előterjesztéssel kell a kormányhoz fordulnia. Ez nem történt meg.

Zsinka András, a Belügyminisztérium főosztályvezetője elmondta: a bírósági ítélet végrehajtása a munkáltató kötelessége. Az érintett tűzoltók munkáltatója az önkormányzat. A minisztériumnak nem célja, hogy az egyes tűzoltók végrehajtást kérjenek a munkáltatójukkal szemben. Bár a tárca lehetőségei szűkösek, keresik a problémára a megoldást. Konkrét elképzelésekről egyelőre nem kívánt szólni a főosztályvezető.

(Népszava)

Korábban:

(2000. május 3.)