Az ombudsman bírálja Grespik intézkedéseit<br/>

Vágólapra másolva!
Nem okozott alkotmányos visszásságot a Meixner iskola alapítványi működésbe adásával kapcsolatos önkormányzati eljárás - állapította meg Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Gönczöl szerint a közigazgatási hivatal vezetőjének, Grespik Lászlónak a felügyeleti és a törvényességi ellenőrzési hatáskörében hozott döntései egymásnak ellentmondóak, eljárása pedig az állampolgároknak a művelődéshez való alkotmányos jogát veszélyezteti.
Vágólapra másolva!

Gönczöl Katalin felkérte a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetőjét: a törvényes eljárás érdekében kifejtett tevékenységével ne akadályozza, hanem segítse az érintettek alkotmányos jogainak érvényesülését. Ugyanakkor felhívta a XV. kerületi Önkormányzat illetékeseinek figyelmét arra, hogy a vizsgált ügyben is tapasztalható heves összeütközések körültekintőbb és még alaposabb tájékoztatással nagy valószínűséggel elkerülhetőek lettek volna.

A képviselőtestület korábban hozájárult az önkormányzat és a Meixner Alapítvány között létrejött közoktatási szerződés megkötéséhez. Ennek során az önkormányzat úgy adta az alapítvány működtetésébe az iskolát, hogy garanciát vállalt az oktatás költségeinek további finanszírozására.

A Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője, Grespik László felülvizsgálati jogkörben megvizsgálta a határozatot és azt megsemmisítette. A hivatal hiánypótlásra és új eljárásra szólította fel az önkormányzat jegyzőjét. Kifogásolta továbbá, hogy a jegyző úgy adta ki a működési engedélyt, hogy nincs érvényes közoktatási megállapodás az önkormányzat és az alapítvány között. A közigazgatási hivatal keresettel támadta meg a megállapodást, mert az nem tartalmazta az érintett tanulók létszámát. "Az országgyűlési biztos nem vállalkozik arra, hogy eldöntse, azzal lehet megállapodást kötni, akinek jogerős működési engedélye van, vagy az kaphat működési engedélyt, akinek érvényes közoktatási megállapodása van. Az azonban belátható, hogy az érintett tanulók létszámát - az előzetes becslésen túl - akkor lehet pontosan megállapítani, ha beíratták őket a működési engedéllyel rendelkező iskolába" - közölte Gönczöl Katalin.

Az ombudsman megállapította: a közigazgatási hivatal vezetőjének azon észrevétele, hogy ne csak az alapítvány alapító okirata, hanem az alapítványt bejegyző bírósági végzés is tartalmazza a nyolc osztályos iskola működtetésére vonatkozó tevékenységi kört, a Fővárosi Bíróságra tartozó feladat. "Az alapítvány nincs abban a helyzetben, hogy módosítási kérelmének elbírálását a hivatalvezető által megjelölt határidőhöz kösse" - közölte az ombudsman.

(MTI)