Tömeges halpusztulás a Duna bédai mellékágában <br/>

Vágólapra másolva!
Tömeges halpusztulást észleltek a Duna alsó szakaszának egyik mellékágán, a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó Béda-Karapancsai Tájvédelmi Körzet Béda-2 jelű térségében.
Vágólapra másolva!

A halpusztulást hétfőn észlelte a terület halőre, s keddre már mintegy ötven mázsányi haltetem - főleg nagy méretű busa, amur, harcsa, süllő és ponty - jött fel a víz színére. Falk Konrád, a Baranya Megyei Földművelésügyi Hivatal vadászati-halászati felügyeletének vezetője szerint a halpusztulás okait bizonyossággal csak a laboratóriumi vizsgálatokkal lehet megállapítani.

Jelenleg két feltehető okra gyanakodnak. Az egyik szerint az alacsony vízállású holtágba benyomatott víz kavarhatta fel az iszapot, feldúsítva a kénhidrogént, s ez okozhatta a halak tömeges elhullását. A másik lehetséges magyarázat, hogy az utóbbi napok alacsony légnyomása vezetett hasonló következményhez.

A főleg nyaranta előforduló holtági halpusztulásokat a Duna főágától ár- és jégzajlásvédelmi okból kőgáttal leválasztott holtág élővé tételével lehetne megelőzni - vélekedett a halászati felügyelet vezetője. A mesterségesen állóvá tett vízben elszaporodó halállomány számára ugyanis az alacsony oxigéntartalmú környezet nem megfelelő élőhely, az időnként bekövetkező kritikus helyzetekben ezért pusztulnak tömegesen a halak.

(MTI)

Ajánló:

Béda-Karapancsa tájegység