Fodor Gábor nemet mond a Fideszre<br/>

Vágólapra másolva!
Elképzelhetetlennek tartja 2002-ben a koalíciót a Fidesszel Fodor Gábor, az SZDSZ egyik elnökjelöltje, aki Demszky Gábor budapesti főpolgármester ellen indul a tisztségért. A párt ügyvivője szerint Demszky keményebb eszközökkel folytatná mindazt, amely az SZDSZ sikertelen politikáját az elmúlt években jellemezte. Ugyanakkor kizártnak tarja, hogy a párt jelenlegi elnöke, Magyar Bálint megegyezett volna az MSZP-vel egyes körzetekben a közös jelöltállításról, amely egyesek szerint kiváltotta Demszky támadásait a pártvezetés ellen.
Vágólapra másolva!

- A múlt héten bejelentette: indul az SZDSZ elnöki posztjáért. A másik jelölt, Demszky Gábor viszont élesen kritizálta önt és Bauer Tamást. Azt mondta: képesek az önfeladásig együttműködni az MSZP-vel a kormány leváltása érdekében. Áthidalható a konfliktus?
- 2002-ben kormányváltásra van szükség, ugyanis nagyon rossz politikai tendenciák uralkodnak az országban. Lassan mindent elborít a korrupció, tragikus állapotban van a politikai kultúra. Ha tenni akarunk ezek ellen, és az SZDSZ-t sikerre akarjuk vezetni, a Fideszt ellenfélnek, az MSZP-t pedig riválisnak kell tekinteni. Ebből következik, hogy - szemben a Demszky által hangsúlyozottakkal - az antiliberális Fidesszel elképzelhetetlen a koalíció a liberális SZDSZ részéről. A mostani vezető kormánypárt azokat az alapértékeket fenyegeti, amelyeket a rendszerváltással sikerült elérni.
- Ön szerint Demszky hajlandó lenne koalíciót kötni a Fidesszel?
- Úgy nyilatkozott, hogy egyenlő távolságot kell tartani az MSZP-től és a Fidesztől. Ilyen szerintem nincs, ha ezt a kormányt valóban le akarjuk váltani.
- Az egyenlő távolság még nem jelenti azt, hogy szövetségre lép a Fidesszel. Ön úgy véli, az SZDSZ-nek kizárólag az MSZP lehet a partnere?
- Ez még a jövő kérdése. Ami biztos: a Fidesszel nem léphetünk szövetségre a következő választásokon. Ráadásul - elnökjelölt társammal ellentétben - programomat úgy akarom végrehajtani, hogy ebből senkit ne hagyjak ki az SZDSZ vezetői, tagjai és szimpatizánsai közül. Ehhez szükség van Demszkyre - akit el tudok képzelni listavezetőnek -, és Kuncze Gáborra is, akit nagyon jó frakcióvezetőnek tartok. És a többiekre, a párt régi és új generációjára egyaránt.
- Elfogadja Demszkyt miniszterelnök-jelöltnek, aki viszont többször is elhatárolódott az ön által képviselt politikától. Lehet ebből távolabbra mutató konfliktus?
- Azon leszek, hogy ne legyen. Demszkyt tehetséges és fontos politikusnak tartom, akinek nagyra értékelem teljesítményét. Jelenlegi programjával azonban vitatkozom, mert azt gondolom, nem segít az SZDSZ-en. Keményebb eszközökkel folytatná mindazt, amely az elmúlt években jellemezte a szabaddemokraták sikertelen politikáját. Eljött a pillanat, amikor valami másra van szükség.
- Együtt tudnak működni a tisztújítás után akkor is, ha Demszky győz a választáson?
- Ha én nyerek, számítok rá. Ellenkező esetben pedig nem fogok megsértődni. Egyébként tisztában vagyok az esélyeimmel.
- Miként látja azokat?
- A főpolgármester hatalmas helyzeti előnyben van. Ez azonban inkább inspirál, mintsem zavar.
- Amikor először felvetődött, hogy Demszky elnöke lehet az SZDSZ-nek, sokan úgy fogadták, mint a messiást, aki megváltja a szabaddemokratákat. Holott az SZDSZ a legújabb kutatások szerint mindössze 5-6 százalékos támogatottsággal bír. Eközben ön és ellenfele is folyamatosan azt vizionálja, hogy az SZDSZ lehet a harmadik erő, amely felveszi a versenyt a Fidesszel és az MSZP-vel. Demszky egyenesen Orbán Viktort hívja ki. A népszerűség növekedéséből meg semmi nem látszik.
- A kutatásokból kiderülhet: lassan elindult felfelé az SZDSZ. Azon leszünk, hogy ennél nagyobb lendületet vegyen. A szabaddemokratáknak azt a szerepet kell visszanyerniük, amelyet korábban nagy és meghatározó pártként játszottak. Ez nem megy egyik pillanatról a másikra.
- Mérlegelték, hogy új helyzet állhat elő 2002-ben? Demszky meghirdette az egyenlő távolságtartás elvét, ön meg riválisnak tartja az MSZP-t, ellenfélnek a Fideszt. Ez nem túl vonzó ajánlat egyik párt felé sem, ha valamelyik esetleg koalícióra lépne az SZDSZ-szel.
- Korrekt politikai játékot kell játszani, és én erre is törekszem.
- Látott már valaha korrekt politikai játékot?
- Programomban van egy olyan pont, amely úgy szól: "igazat kell mondani". Ez sokak számára korszerűtlennek tűnhet. Mégis vállalom, profi politikusként is, mert sikert hozhat. Egyre több embernek van elege a hazudozásból, a tartalom nélküli PR-politizálásból. Korrekt viszonyokat kell teremteni, akkor elfogadható lesz a partnerek és az ellenfelek számára is az SZDSZ.
- Miket tart pártja korlátainak?
- Nem létezett markáns, liberális stratégiája az SZDSZ-nek, improvizációkra épült politikája. Vezetési válság volt a pártban. És bár sokan szemünkre vetették a vitákat, nem ebben, nem is a döntések végrehajtásában volt a probléma. Rossz döntések születtek.
- Kovács László, az MSZP elnöke visszautasította Demszkynek a szocialista pártot illető kijelentéseit. Nem tart attól, hogy mivel ön kisebb távolságot tart szükségesnek az MSZP-től, mint vetélytársa, sokan majd a szocialisták emberének tartják, és beigazolódnak a főpolgármester önt ért kritikái?
- Demszky alapvetően téved ebben. Ha valaki tud olyan nyilatkozatot idézni tőlem, amely arról szól, hogy feladnám az SZDSZ önállóságát, kérem közölje velem is. Én nem taktikai kérdésnek tekintem a liberalizmust. Szabadelvű voltam, az is maradok, és az általam vezetett párt is az lesz. Mertem vállalni kormánytagként is a konfliktusokat az MSZP-s miniszterelnökkel, és háttérben maradtam 1996 után, amikor a koalícióból való kilépést szorgalmaztam.
- Demszky nem a direkt megnyilatkozásokra célzott, hanem arra, hogy ön az MSZP felé akarja terelni a szabaddemokratákat.
- Évek óta a markáns, önálló SZDSZ-politika híve vagyok. Ezzel Demszky is tisztában van. Nem akarok belemenni abba, hogy mindenki a másikhoz képest határozza meg önmagát. Alternatívát kell nyújtanunk az államközpontú, klientúrát építő és a jogállamiságot nem tisztelő, autoriter Fidesszel szemben. Arról kell beszélnünk, mit fogunk tenni a gazdaságpolitika terén, a szegénység és a korrupció ellen, a jogállamiság helyreállításáért.
- Amikor az MSZP-ben megkezdődött a harc a miniszterelnök-jelölti posztért, zuhant a párt népszerűsége. Nem tart attól, hogy az SZDSZ támogatottsága is csökkenhet a belső küzdelem során?
- Nem félek ettől, ha esetleg mégis bekövetkezne, azt átmenetinek tekinteném. Csak a decemberi küldöttgyűlésig foglalkozunk a vitákkal, utána viszont én mindenkire számítok a program megvalósításában. Az pedig, hogy a tisztújításon különböző programok és személyek között lehet majd választani, csak hasznára válhat a pártnak.
- Eközben a Fidesz kihasználhatja ellenfelei megosztottságát.
- Nem tartom veszélyesnek a helyzetet. A Fidesz tevékenysége világossá teszi a polgárok számára, hogy esetükben nem liberális pártról van szó. Ezért továbbra sem ébresztenek túl nagy bizalmat azokban, akik szavazóink lehetnek. Az SZDSZ nem lesz megosztott.
- Amennyiben nem a biztos befutónak tartott főpolgármester nyerné el az elnöki posztot, elképzelhetőnek tartana hasonló pártszakadást, mint az MDF-ben volt, amikor a tisztújításon alulmaradt Szabó Iván-féle csoport kilépett a pártból és megalakította az MDNP-t? Demszky korábbi interjúiban nem tartotta kizártnak egy új párt megalapításának lehetőségét.
- Nagyon meg lennék döbbenve, ha így alakulna. Nemcsak az SZDSZ köszönhet sokat Demszky Gábornak, hanem a főpolgármester is a szabad- demokratáknak.
- Többek szerint Demszky azért is bírálta az SZDSZ vezetését, mert előzetes tárgyalásokat kezdtek az MSZP-vel a választási együttműködésről. Néhányan azt is mondták, egyes körzetekben már megegyeztek a közös jelöltekről. Folytatódhatnak a tárgyalások, ha lesz pártelnök?
- Hallottam én is ezeket a vádakat, de semmilyen jelét nem láttam a tárgyalásoknak.
- Demszky úgy fogalmazott az ügyvivőknek írt levelében, hogy "a párt elnöke elfogadhatatlan helyi szintű választási felajánlkozást kezdeményezett".
- A testület soha nem döntött ilyenről. Nehezen képzelném el ezt Magyar Bálintról is. Magam pedig mindig az önálló jelöltállítás híve voltam.

Varga Gergely

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. október 10.)