Félmillió forint kártérítést köteles fizetni Pallag László Szabó Ivánnak<br/>

Vágólapra másolva!
A Békéscsabai Városi Bíróság hétfői ítélete szerint Pallag László megsértette Szabó Iván személyiségi jogait és valótlanul állította 2000. június 9-ei sajtótájékoztatóján, hogy a volt pénzügyminiszter pénzügyi fedezet biztosított olajügyletekhez. Pallag Lászlónak 500 ezer forint nem vagyoni kártérítést kell fizetnie a volt pénzügyminiszternek, emellett 15 napon belül sajtótájékoztatón kell közzétennie az ítéletet és annak indoklását.
Vágólapra másolva!

A hétfői tárgyaláson Pallag László nem volt jelen, a felperes Szabó Iván viszont megjelent a bíróság előtt. Szabó Iván volt pénzügyminiszter személyiségi jogai megsértése miatt indított polgári peres eljárást Pallag László kisgazda országgyűlési képviselő, a parlament olajbizottságának elnöke ellen.

Pallag László 2000. június 9-én, Nógrádi Zsolt az olajbizottság zárt ülésén tett tanúvallomására hivatkozva, több ismert politikust, így Lezsák Sándort, Pintér Sándort és Szabó Ivánt kapcsolatba hozott az olajügyekkel. Pallag többek között azt nyilatkozta, hogy Szabó Iván pénzügyminiszterként fedezetet biztosított az olajszőkítésekhez.

Szabó Iván jogi képviselője a további jogsértő magatartás megtiltását, nyilvános elégtételt és 1 millió forint nem vagyoni jellegű kártérítés megítélését kérte a bíróságtól. Pallag László jogi képviselője a per megszüntetését kérte. Pallag ügyvédje szerint egy képviselőnek alkotmányos joga közérdekű információk közzététele, még akkor is ha személyiségi jogokat sért. Pallag Szabó Ivánra tett kijelentését megmagyarázva az ügyvédnő kifejtette: az arra vonatkozott, hogy Szabó Iván pénzügyminiszterként elmulasztotta megtenni azokat az intézkedéseket, melyek az olajszőkítések megakadályozását szolgálták volna. A kijelentés Szabó Iván 1992-től 1994-ig tartó működésére vonatkozott.

Pallag jogi képviselőjének állítása szerint Szabó Iván már képviselőként kapott olyan dokumentumokat, melyek felhívták a figyelmét az olajbűnözésre, ám ezek ismeretében sem tett semmit pénzügyminiszterként. Állítása alátámasztására az ügyvédnő bizonyítási eljárást kért, és kérte, hogy ebben tanúként idézzék meg dr. Körösi Imre képviselőt, az MDF frakción belül egykor működő Monopoly bizottság tagját, aki már 1992-ben dokumentumokat adott át Szabó Ivánnak, illetve dr. Bencze Józsefet a Vám és Pénzügyőrség főigazgató-helyettesét. A bíróság a bizonyítási kérelmet elutasította.

Ítéletében a Békéscsabai Városi Bíróság megállapította, hogy Pallag László megsértett Szabó Iván személyiségi jogait, és valótlanul híresztelte a sajtótájékoztatón elmondottakat. A kisgazda politikusnak a bíróság megtiltotta a további jogsértő magatartást, és nem vagyoni kártérítés címén 500 ezer forint megfizetésére kötelezte. Ezenkívül Pallag Lászlónak 15 napon belül sajtótájékoztatón kell közzétennie az ítéletet és annak indoklását. Az ítélet nem jogerős.

''Természetesen fellebbezünk. Az ítéletre nem tudok mit mondani, ez egyelőre csak jogálom és nem jogállam'' - válaszolta a tárgyalás után dr. Tompos Judit, Pallag László jogi képviselője. Az ügyvédnő szerint egy országgyűlési képviselő elemi joga és kötelessége, hogy közérdekű információkat nyilvánosságra hozzon, még akkor is, ha az személyiségi jogokat sérthet. Dr. Tompos Judit szerint helytelen joggyakorlat felerősítheti azokat a folyamatokat melyek a közérdekű, közcélokban eljáró képviselők elleni támadásokhoz vezethetnek.

Szabó Iván ügyvédje, dr. Tóth István győzelemként értékelte az ítéletet, kifejtve: reméli, hogy az ítélet jogerőre emelkedik. Hasonlóképpen vélekedett Szabó Iván is. ''A legfontosabb az volt, hogy a jó hírnéven esett csorbát, az erkölcsi fedhetetlenséget a per visszaadja. Ez a pernyertességgel megtörtént'' - mondta Szabó Iván Hozzátette: a nem vagyoni kártérítés címén megítélt összeg mértéke nem lényeges, hiszen közcélokra kívánja felajánlani.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.27.)