A Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára béremelést sürget az egészségügyi és az oktatási szf

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

"Az egészségügyi és az oktatási szférában mielőbb dinamikus bérfejlesztés szükséges, hiszen az európai uniós csatlakozást követően a két ágazatban a keresetkülönbségek munkaerőhiányhoz vezethetnek" - mondta Herczog László, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára.

A helyettes államtitkár kifejtette: amennyiben az említett munkakörökben foglalkoztatottak keresetei az integrációig nem közelítik meg az uniós átlagot, elkerülhetetlenné válik, hogy az érintettek külföldön helyezkedjenek el. A problémát Herczog az EU-csatlakozás egyik hátrányának tartja, amely nagy kihívást jelent az ország számára. Példaként az ápolónőket említette, akikre az unióban már most óriási a kereslet. Szakképzettségük ellenére Magyarországon alacsony keresettel rendelkeznek, így a munkaerő szabad áramlását követően zavarok feltételezhetők a munkaerőpiacon.

"A minimálbér emelése ugyan enyhít a számottevő fizetéskülönbségeken, ám a további bérfejlesztés pénzügyi feltételeinek megteremtése még várat magára" - mondta a helyettes államtitkár. Emlékeztetett arra, hogy a magyar vásárlóerő ugyan már eléri az uniós átlag 30 százalékát, ám az keresetek mindössze 10 százalékát teszik ki a közösségi szintnek. "A magyar GDP az idén kétszer akkora mértékben bővül, mint az EU gazdaságaiban. Bár ez esélyt teremt a fizetések közti szakadék csökkentésére, ám az olló záródásának folyamata messze a csatlakozást követően fejeződhet be" - tette hozzá Herczog.

(MTI)