A Martin Luther King Egyesület tiltakozik a menekülteket érő hatósági bántalmazások ellen <br/>

Vágólapra másolva!
A Martin Luther King Egyesület tiltakozik az ellen, hogy a külföldről Magyarországra érkező menekültek egészsége károsodik a hatósági eljárások során. December 18-án egy kameruni menedékkérelmezőt a rendőrök a Ferihegyi repülőtérre szállítottak, hogy kitoloncolják az országból. A fiatalember fizikai ellenállást tanúsított erőszakos kitoloncolásával szemben, amiből dulakodás lett. Az incidens során - a rendőrség hivatalos jelentése szerint - a fiatalember szívinfarktust kapott, és meghalt.
Vágólapra másolva!

A Martin Luther King Egyesület arról értesült, hogy december 18-án egy nigériai menedékkérelmezőt kérelme elutasítása miatt a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság megbízottjai a Ferihegyi repülőtérre szállítottak, hogy kitoloncolják. A fiatalember ellenállt, később rosszul lett, és szívinfarktusban meghalt. A Martin Luther King Egyesület tiltakozik az ellen, hogy a külföldről érkező oltalmat keresők egészsége Magyarországon - a hatósági eljárások során - károsodik.

Ugyanakkor az igazságügyi orvosszakértők vizsgálata hétfőn azt állapította meg, hogy nincs összefüggés a rendőri intézkedés és a haláleset között. Préházi Ildikó, a Készenléti Rendőrség sajtóreferense elmondta, hogy a 30 éves kameruni férfit a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság idegenrendészeti osztálya utasította ki az országból, a Magyarországra való beutazás szabályainak megsértése miatt. A férfit a Készenléti Rendőrség munkatársai kísérték volna egészen Kamerunig. A férfi már a Nyírbátori Határőr Igazgatóság közösségi szállásán tiltakozni kezdett az intézkedés ellen, agresszívan viselkedett, és csak nyolcan tudták lefogni, majd megbilincselni. A Ferihegyi repülőtéren a tranzitváróban várakozó utasok szeme láttára folytatódott a férfi dühkitörése. Amikor levették róla a bilincset, nyomban szökni próbált, ezért újra megbilincselték. Miközben a repülőgép fedélzetére vitték, a férfi folyamatosan rúgkapált. A pilótát meglátva azt mondta, hogy meg fogja ölni, a gépet pedig szétveri. A repülőgép kapitánya végül úgy döntött: nem engedi, hogy a férfi ilyen állapotban a gép fedélzetén maradjon, ezért visszavitték a tranzitváróba, és elkülönítették az utasoktól. A férfi azonban a váróban rosszul lett, ezért lefektették. A repülőtéri orvos azonnal szívmasszázst alkalmazott, de mire a mentőorvosok megérkeztek a helyszínre, életét vesztette.

A kameruni férfi jogi képviseletét ellátó Zeke László ügyvéd elmondta: ismeretei szerint a férfi belenyugodott abba, hogy el kell hagynia az országot. Magyarországon élő barátnőjével azt beszélték meg, hogy legális úton fog ide visszatérni. Az ügyvéd elmondta, hogy a férfi barátnője sem tudott a férfi betegségéről. "Ha tiltakozott is valami ellen, akkor annak oka nem az volt, hogy haza kell mennie Kamerunba" - mondta az ügyvéd. Zeke László ezért nem érti, hogy a férfi miért tiltakozott ennyire az eljárás ellen.

A Magyar Helsinki Bizottság a Budapesti Ügyészségi Nyomozóhivatalhoz fordult a Ferihegyi repülőtéren kedden meghalt kameruni férfi ügyében - közölte Kőszeg Ferenc, a bizottság elnöke szerdán. "Eddig csupán a rendőrség foglalkozott az üggyel, holott a rendőrség is érintett, ezért szeretnénk, ha az ügyészség is kivizsgálná az esetet" - mondta Kőszeg Ferenc. A bizottság elnöke szerint kételyek vetődtek fel a halál okát illetően. "Egyes orvosszakértők szerint nem kizárt, bár nagyon szokatlan, hogy a stressznek és a felfokozott idegállapotnak ilyen súlyos következménye legyen" - közölte Kőszeg Ferenc.

(MTI)