Praxisvásárlás - késik a támogatás <br/>

Vágólapra másolva!
Bár a jogszabályok év eleje óta lehetővé teszik a háziorvosi praxis megvásárlását, az ennek elősegítésére hivatott állami támogatást legalább egy hónapos késéssel vehetik igénybe a fiatal doktorok. Az orvosi kamara több tagja hitelkérelmére elutasító választ kapott bankoktól, mivel a pénzintézetek az ehhez szükséges minisztériumi pályázat megjelentetése nélkül nem kötnek kölcsönszerződést.
Vágólapra másolva!

Január 1-jével véget ért a háziorvosi működtetési jog vásárlására vonatkozó egyéves moratórium, így a szakorvosok azóta elvileg szabadon adhatják-vehetik a praxisokat. A gyakorlatban másképp fest a helyzet: az orvosi kamara tapasztalatai szerint a bankok a kormányzat megfelelő biztosítékainak hiányában nem adnak hitelt a praxisvásárlásra vállalkozó fiatal doktoroknak.

"A háziorvosi praxishoz kötött kedvezményes kamattámogatás rendszere egyelőre nem működik" - vélekedett a Népszava érdeklődésére Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára. "Naponta több fiatal orvos hív fel, hogy a bankok nem adnak hitelt a működtetési jog megvásárlására, mivel a kormányzattól nem kaptak megfelelő biztosítékot a kamatrész átvállalására."

Aggályos az is, hogy a törvényhozók korábbi ígéreteivel szemben nem alanyi jogon, hanem csupán pályáztatás útján lehet az állami kamattámogatást igénybe venni - tette hozzá Gyenes Géza. Egyelőre az sem teljesen tisztázott, melyik minisztériumhoz tartozik a műszervásárlásra, a rendelő, a szolgálati lakás megvételére, illetve a működtetési jog megszerzéséhez felvehető hitel törlesztésére igényelhető kamattámogatás. Annak ellenére, hogy a rendszernek már működnie kéne - és erre a jelek szerint igény is van -, senki nem tud semmit, a pályakezdő orvosok pedig nem jutnak állami támogatáshoz praxisvásárláskor.

A Népszava érdeklődésére a Postabank sajtóosztályán elmondták: a pénzintézet készen áll a kedvezményes hitel folyósítására, de ebben az évben a Gazdasági Minisztérium (GM) még nem hirdette meg azt a pályázatot amelynek alapján ilyen kölcsönszerződéseket köthetnének.

A GM tájékoztatása szerint valóban nem írtak ki pályázatot, erre feltehetően a hónap közepéig várni kell. A kamattámogatás igényléséhez szükséges adatlapokat várhatóan február elejétől lehet majd beszerezni a tárca háttérintézményeinél.

Tavaly mintegy huszonöt háziorvos pályázott műszervásárlásra felvett hitelhez kamattámogatásra. A hitel összege minden esetben tízmillió forint alatti volt, az igénylők közül csak néhányat utasítottak el. A működtetési jog megvásárlására eredetileg nem terveztek kamattámogatást, mivel a jog adásvétele nem volt lehetséges tavaly. Azonban az elhalálozott orvosok helyébe lépő kollegák működtetésijog-vásárlási igénye miatt ezt a lehetőséget év közben mégis ki kellett hirdetni. Így esett, hogy tavaly, bár csak az év utolsó két hónapjára, nyitva állt a lehetőség a működtetési jog megvásárlására felvett hitelhez kamattámogatást igényelni. A néhány jelentkező közül végül mindenkit elutasítottak. Köztük volt az első praxisvásárló Darvai László, aki azért nem kaphatta meg a támogatást, mert augusztus végén már felvette azt a hitelt, amelyhez az év végén igényelt állami segítséget.

- Tavaly a Gazdasági Minisztériumban összesen háromszázmillió forintot különítettek el a műszervásárlás támogatására - mondta a Népszavának Fodor Miklós, az egészségügyi tárca miniszteri biztosa. - Idén egyelőre nem tudni, mennyi pénz áll majd rendelkezésre a kamatfizetések könnyítésére, mindenesetre néhány változtatásra szükség volna a konstrukció fejlesztéséhez. Egyelőre csak terv például a támogatással vásárolható műszerlista kibővítése, de emellett lehetővé kellene tenni a rendelővásárlás mellett a rendelőépítést is, illetve az Egészségügyi Minisztérium felügyelete alá kéne vonni a kamatfizetési könnyítések koordinálását - vélte Fodor Miklós.

A kamattámogatásra vonatkozó jogszabály a következőket tartalmazza: attól függően, mire veszik igénybe, a Pénzügyminisztériumtól, illetve a Gazdasági Minisztériumtól lehet pályázat útján igényelni. A segítséget rendelő vagy orvosi lakás, gép vagy műszer megvásárlására, illetve a működtetési jog megvételére lehet felhasználni a hitelintézettel kötött kölcsönszerződés alapján. Ha az orvos önkormányzati tulajdont vásárol, a kamattámogatást legfeljebb öt évre veheti igénybe. Az első évben a támogatás a jegybanki alapkamat 70 százaléka, második évben 60, harmadik évben 50, a negyedik évtől pedig 40 százaléka. Ha a vásárolt áru nem önkormányzati tulajdon volt, szintén maximum ötéves a kifutási idő, a könnyítés azonban első évben 60 százalékkal kezdődik, majd egyenletes éves csökkenés után a negyedik évtől 30 százaléka a jegybanki alapkamatnak. Ez utóbbi konstrukció vonatkozik a praxisműködtetési jog megvásárlására is.

(Népszava)