Kizárták Csúcs Lászlót az FKGP frakciójából <br/>

Vágólapra másolva!
A kisgazdapárt mai frakcióülésén kizárták Csúcs Lászlót a párt parlamenti képviselő csoportjából. A kizárásról nyílt szavazáson döntöttek, a 44 képviselőből 35 támogatta Csúcs menesztését. A maradék 9 képviselő tartózkodott vagy nemmel szavazott. A pénteken megfogalmazott szolidaritási nyilatkozat értelmében távozott a frakcióból Lányi Zsolt, Kiszely Katalin, Molnár Róbert és Pápai Mihály. Torgyán József szerint, a pártot meg kellett tisztítani az oda nem való elemektől. A pártelnök a történteket a kisgazdapárt belügyének tekinti. Torgyán szerint ezeknek az eseményeknek semmiféle hatása nem lesz a Fidesszel kötött koalíciós együttműködésre.
Vágólapra másolva!

A kilépett kisgazdák: Kiszely Katalin, Pápai Mihály, Molnár
Róbert, Csúcs László, Lányi Zsolt

Mintegy 15-20 perccel később a magukat reformernek nevező kisgazdák máris megjelentek az épület kapujában és közölték, mivel az ülésen Csúcs Lászlót kizárták a frakcióból, ezért ők - a korábban megfogalmazott szolidaritási nyilatkozat értelmében - vele együtt elhagyták az FKGP parlamenti frakcióját.

Csúcs László közölte, az egész eljárás egy előre megírt forgatókönyv szerint zajlott le. A volt frakcióvezető-helyettes elmondta, Bánk Attila frakcióvezető az ülés elején ismertette az első napirendi pontot. A kisgazda képviselőknek arról kellett dönteniük: maradhat-e a frakcióban Csúcs László, aki "reformer" társaival az utóbbi időben igen élesen bírálta a pártot és vezetőjét.

A magukat reformereknek nevező képviselők kérése ellenére nyílt szavazáson döntöttek a kizárásról. A 44 jelenlévő képviselőből 35 támogatta Csúcs menesztését, a maradék 9 nemmel szavazott vagy tartózkodott. A kilépett képviselők szerint Horváth Béla kabinetfőnök, Torgyán egyik legelszántabb híve, nem támogatta Csúcs menesztését.

A döntés után Csúcs Lászlót kiküldték a teremből.
"Torgyán alpári hangon még utánam kiáltott, hogy mondjak le képviselői mandátumomról" - mondta az [origo]-nak Csúcs. A képviselő Torgyán József eljárását a "statáriális bíróság vérbírájáéhoz" hasonlította.

- Az indítvány elhangzása után azonnal szavazásra bocsátotta a kérdést, a Tutsek-vérbíróság stílusában, nem hallgattak meg az utolsó szó jogán - panaszolta Csúcs.

Az [origo]-nak arra a kérdésére, hogy miként befolyásolhatja a koalíció működését az ő eltávolításuk, Csúcs László elmondta, "a Fidesz racionálisabb párt annál, hogy megvárja, míg a koalíció egy romhalmaz lesz".

Molnár Róbert volt főtitkár-helyettes"véres hétfőnek" nevezte a mai napot.

- Nem öt képviselőnek, hanem a kisgazdapártnak a sorsa pecsételődött meg az ülésen - közölte a volt főtitkár-helyettes.

Molnár állítja: Bánk Attila frakcióvezető még január elején is "bujtogatta" a reformerőket a torgyáni vezetés ellen, majd "a pártelnök szemöldökráncolásától megijedve köpönyeget fordított". Bánk Attila tagadta Molnár állításait.

A kilépők egyike, Lányi Zsolt a kisgazdapárt volt alelnöke elmondta, lehet, hogy most elveszítettek egy csatát, de a háborút ők fogják megnyerni.

Kiszely Katalin szerint az egész eljárás törvénysértő volt, mert a frakciószabályzat szerint, a kizáráshoz az összes frakciótag jelenléte szükséges. Kiszely szerint Torgyán útszéli hangnemben és stílusban ordítozott vele, amikor emiatt kifogást emelt.

A kisgazdapárt rendkívüli frakcióülés és az elnökségi ülés utáni sajtótájékoztatón, Torgyán József pártelnök kijelentette, hogy "a kisgazdapártot meg kellett tisztítani a káros elemektől".

Bánk Attila frakcióvezető elmondta, hogy a frakció egyhangúan megszavazta Csúcs László eltávolítását. Majd hozzátette, mivel Lányi Zsolt és társai szolidaritásból szintén elhagyták a frakciót így már nem került sor a többi kizárási javaslat megvitatására. A párt elnöksége tudomásul vette Csúcs kizárását és a másik négy képviselő távozását.

Bánk Attila elmondta, a jelenlévő 44 képviselőből 35-en Csúcs kizárása mellett szavaztak, míg a többiek tartózkodtak. Ez ellentmond a kilépett képviselők állításainak, miszerint a szavazásnál Horváth Béla, Czira Szabolcs és Koppáné Kertész Margit Csúcs kizárás ellen szavazott volna. Csúcs László szerint a kizárásról döntő szavazáson részt vettek a megyei elnökök is, akiknek nem is lett volna joguk szavazni. Torgyán szerint viszont csak a parlamenti frakció tagja szavaztak a kizárásról, az elnökség és a vezetőség csak tudomásul vette azt. Mindezt bizonyítja az ülésről készült jegyzőkönyv is - jegyezte meg Torgyán. Ezt a jegyzőkönyvet azonban nem mutatták meg az újságíróknak.

Az ülésen az országos vezetőség és az FKGP frakciója határozatot hozott arról, hogy a kizárt, illetve a kilépett képviselők adják vissza mandátumukat. A képviselők azonban kijelentették: nem mondanak le mandátumukról és nem kötelesek eleget tenni a pártelnökség ezzel kapcsolatos határozatának.

A sajtótájékoztatón közölték, hogy Lányi Zsolt helyett Kávássy Sándor lett a párt új alelnöke. Molnár Róbert korábbi pártfőtitkár-helyettes helyére Barkóczi Gellért került.

A pártelnök közölte, hogy általános frakcióvezető-helyettessé választották Szentgyörgyvölgyi Pétert, a képviselőcsoport vezetése pedig kibővült Zsikla Győző, Dán János, Hegedűs Mihály és Czira Szabolcs frakcióvezető-helyettesekkel. A korábbi hírekkel ellentétben nem váltották le erről a tisztségről, Horváth Bélát és Várhelyi Andrást.

Három héttel ezelőtt, a gödi tanácskozáson a kisgazdák elnöksége még úgy döntött, hogy Horváth Béla és Várhelyi András a frakcióvezetésben betöltött funkciója helyett a kabinet rendszerben kapna más fontos szerepet.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a frakcióból kilépett képviselők bizottsági pozícióit is újra elosztották: Lányi Zsolt helyére - a honvédelmi bizottság élére - Simon Miklós, a Csúcs
László által a költségvetési bizottságban betöltött alelnöki posztra Balogh Gyula, az Országgyűlés jegyzői székébe Molnár Róbert helyett Boda Ilona kerülne. Az európai integrációs bizottságban Kiszely Katalin és Molnár Róbert helyét Orosházi György és Balogh Gyula venné át, a számvevőszéki testületbe - Pápai Mihály helyett - Csatári József delegálná a kisgazdapárt.

Az új jelöltek kinevezéséhez a parlament többségének a jóváhagyása szükséges.

Arra a kérdésre válaszolva, nem tart-e attól, hogy az Országgyűlés nem szavazza meg a kisgazda bizottsági személycseréket, Torgyán József azt mondta: aki az indítványok ellen voksol, az a parlamenti demokráciával fordul szembe. Ezzel kapcsolatban a kilépett Molnár Róbert megjegyezte, hogy a két legnagyobb parlamenti pártból is érkeztek olyan jelzések, hogy ők nem fogják megszavazni Torgyán új jelöltjeit.

Torgyán József úgy véli, hogy a kisgazda frakció létszámának csökkenése nem veszélyezteti a kormánykoalíció parlamenti szavazattöbbségét.(Az öt kisgazda képviselő távozása után hét fő a koalíciós többség.)

Sajtóértesülések szerint a hétvégén a Fidesz vezetői szorgalmazták Szabadi Bélának, az FVM államtitkárának a leváltását. Az eltávolított képviselők egyike szerint Szabadi esetleges menesztése ismét megindíthatja a lavinát a kisgazdapártban.

Pápai Mihályt, a Kisgazdapárt Győr-Moson-Sopron megyei listájáról a parlamentbe jutott országgyűlési képviselőt mandátumának visszaadására szólítja fel az FKGP megyei elnöke. Gulyás Balázs elmondta: kedden fegyelmi eljárást kezdeményez a "szakadár képviselő" ellen és felfüggeszti párttagsági jogait. A Pápai Mihály ellen tervezett lépések indokai közül kiemelte: nem volt igazából kisgazda képviselője a megyének, nem tartott fogadóórákat és kevésszer szólalt fel a parlamentben.

Pápai Mihály az elhangzottakra reagálva kijelentette: a mandátumát nem adja vissza, képviselői munkáját a függetlenek között folytatja, és megmarad kisgazdának, még ha "az arra jogosulatlanok" ki is zárják.

[origo]

Ajánló:

Korábban:

(2001.01.22.)