Egy hónapig maradhat még a köztévé vezetője <br/>

Vágólapra másolva!
Az Állami Számvevőszéket is felkérik a Magyar Televízió gazdasági helyzetének vizsgálatára. Ezt közölték az MTV Közalapítvány kuratóriumának tegnapi ülése után. Két kurátor indítványozta, hogy tűzzék napirendre Szabó László Zsolt visszahívását, de ezt a többség leszavazta. Egyelőre nem tudni, kit bíznak meg a Magyar Televízió vezetésével Szabó László Zsolt távozása után. Az egyik lehetséges jelöltet, Pilli Gyula gazdasági igazgatót 1998-ban a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság jogerősen elítélte magánokirat-hamisításért.
Vágólapra másolva!

Az MTV Közalapítvány kuratóriumának tegnapi ülésén továbbra sem döntöttek az idei üzleti tervről, így azt a február 22-i kuratóriumi ülésen újból napirendre tűzik. A kuratórium ugyanakkor dönthet Szabó László Zsolt jelenlegi elnök menesztéséről is. A tegnapi ülésen ketten javasolták, hogy tűzzék napirendre visszahívását, de a kurátorok döntő többsége leszavazta az indítványt, amelynek elfogadásához egyébként kétharmados többség kellene. Az ülésen a 25 tagú testület meghallgatta az MTV Rt. elnökének és pénzügyi főigazgatójának tájékoztatóját az idei üzleti tervről. A kuratórium az MTV Rt. Felügyelő Bizottságának javaslatára felkérte Bakó Lajos kuratóriumi elnököt, hogy kezdeményezze az Állami Számvevőszéknél és az illetékes parlamenti bizottságánál az MTV Rt. gazdálkodásának vizsgálatát.

Korábban felmerült, hogy ha nem rendeződik az MTV gazdasági helyzete, Pilli Gyula gazdasági igazgató lemond. Ugyanakkor előfordulhat az is, hogy az elnök távozása után ő lesz az ügyvezető. Bakó Lajos, a kuratórium elnöke elmondta: nincs olyan konkrét forgatókönyv, miszerint Pilli Gyula venné át az ügyvezetést, de nem lehet kizárni ezt sem.

Pilli Gyula csaknem egy éve a köztévé gazdasági igazgatója, az Antall-kormány idején pedig az akkoriban csaknem 100 %-ig állami tulajdonú - azóta tönkrement - Dunabank vezérigazgató-helyettese volt. Lentner Csaba - ma MIÉP-es képviselő - feljelentése nyomán 1993-ban rendőrségi eljárás indult Pilli Gyula, illetve Horváth Tibor, a bankfiók akkori vezérigazgatója ellen. Lentner - aki pár hónapig a bank fiókvezetője volt, de a vezetőség rövid úton felmentette - azt állította, hogy a bankfiók kellő fedezetek nélkül, felelőtlenül hitelezett néhány Győr környéki vállalkozásnak. Ily módon jutott például 25 milliós hitelhez az APISZ Bt., valamint 100 milliós hitelhez a Balogh Kft. is, amely cégek többek között Horváth Tibor, illetve Pilli Gyula 120 négyzetméteres győri luxuslakásainak építésével voltak megbízva. Horváth Tibor akkor megerősítette, hogy hitelt adtak ezeknek a cégeknek, bár saját bevallása szerint az összegek kisebbek voltak.

Az állampolgári feljelentés nyomán a helyi rendőrség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt rendelt el nyomozást. Az Állami Bankfelügyelet éppen az érintetteket, vagyis a Dunabank vezetését szólította fel, hogy vizsgálják ki az ügyet. A belső vizsgálatban azonban sem ő, sem Pilli nem találtak perdöntő bizonyítékokat saját maguk ellen. Ugyanakkor a rendőri eljárás során több banki tisztségviselőt őrizetbe vett a megyei rendőr főkapitányság. Pilli Gyula 1994 tavaszán csaknem két hónapig volt előzetes letartóztatásban, s - az elhúzódó bírósági tárgyalások végén - 1999 júniusában a megyei bíróság jogerősen elítélte bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás miatt, s 50 ezer forintos bírság megfizetésére kötelezte.

(Népszava)

Korábban:

(2001.01.26.)