Vágólapra másolva!
A tervek szerint júniusban kerül az Országgyűlés elé a gyermekvédelmi törvény átfogó módosításának tervezete. A módosítás egyik fontos célja, hogy az állami gondoskodásban élő gyermekek nevelőszülőnél történő elhelyezése könnyebb és gyorsabb legyen, illetve több gyerek kerülhessen ki az intézetekből.
Vágólapra másolva!

Gáspár Károly, a Szociális és Családügyi Minisztérium (SZCSM) főosztályvezetője elmondta: az Állami Számvevőszék vizsgálata is megállapította, hogy a gyermekjóléti és a családsegítő szolgálatok tevékenysége között sok az átfedés, ezért a módosítással a szaktárca pontosan meghatározza feladatkörüket.

Gáspár beszámolt arról, hogy a speciális ellátást igénylő - például szenvedélybeteg, magatartási és tanulási zavarokkal küzdő - fiatalok számára kétszintű intézményrendszert szeretnének létrehozni. Az ilyen típusú intézmények létrehozása eredetileg a megyék feladata lett volna, a főosztályvezető szerint azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy nem tudtak ezzel megbirkózni.

Az SZCSM a legsúlyosabb problémákkal küzdő gyerekeket saját intézményeiben helyezné el. A szükséges mintegy 400 férőhely kialakítása már meg is kezdődött. A többi fiatalt a kialakítás alatt lévő megyei otthonokban gondoznák.

A főosztályvezető hozzátette: bizonyos esetekben - például a kábítószert használók leszoktatásakor - szükséges lenne meghatározott időre az érintettek szabadságának korlátozására. Az elképzelések szerint a módosításban meghatároznák, milyen esetekben és mennyi időre lehetne úgynevezett nevelési felügyeletet elrendelni.

Az intézményrendszerrel párhuzamosan országos és megyei szakértői bizottságok is működnének, amelyek tagjai arról döntenének, hol indokolt az egyes esetek ellátása.

A főosztályvezető szerint mindennapi gyakorlati problémát oldanának meg azzal, hogy a módosításban pontosítanák: milyen esetekben nem kell a gyámhivataloknak megelőlegezniük a gyermek után járó tartásdíjat.

A törvénymódosítással együtt egy kormányrendelet is megjelenne, amely az örökbefogadás előkészítését segítő nonprofit szervezetek tevékenységét szabályozná. Jelenleg az országban több olyan civil és egyházi szervezet is működik, amely a krízishelyzetben lévő anyákon segít, és közreműködik a gyermekek örökbeadásában.

Gáspár közölte: a jövőben csak olyan civil szervezetek végezhetnék ezt a tevékenységet, amelyek rendelkeznek átmeneti otthonnal és megfelelő infrastruktúrával, foglalkoztatnak jogászt, orvost, pszichológust. A szervezetek az örökbeadó szülőktől csak az ügyintézési költségekre kérhetnének pénzt.

(MTI)

Ajánló: