Ügyvivői testületet hoztak létre a reformer és a platformos kisgazdák <br/>

Vágólapra másolva!
Lányi Zsolt és Bánk Attila és másik nyolc kisgazda képviselő ügyvivői testületet hozott létre, hogy megfelelő vidékfejlesztési programot dolgozzanak ki. További céljuk, hogy irányítsák az FKGP-t, mivel véleményük szerint felfüggesztése miatt a pártelnök Torgyán József "akadályoztatva van" ebbéli tevékenységében.
Vágólapra másolva!

Lányi Zsolt független parlamenti képviselő hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az új testületnek tíz tagja van: Boros Imre megbízott agrárminiszter, Bánk Attila volt frakcióvezető, Horváth Béla, Zakó László, Hanó Miklós és Várhelyi András FKGP-s, valamint Lányi Zsolt, Kiszely Katalin, Csúcs László és Pápai Mihály független országgyűlési képviselő.

A sajtótájékoztatón elhangzott: a testület tagjai egyenlők, mindannyian ügyvivőként tevékenykednek. Céljuk, hogy az FKGP választási szereplése érdekében a harmadik évezred kihívásainak megfelelő agrár- és vidékfejlesztési programot dolgozzanak ki, tekintettel a polgári értékrend megőrzésére is. Az alapítók másik nem titkolt célja pedig az, hogy irányítsák a kisgazdapártot, mivel ebben álláspontjuk szerint Torgyán József "akadályoztatva van".

Bánk Attila elmondta: hamarosan visszakapja a több mint nyolcszáz aláírást tartalmazó íveket a közjegyzőtől, és a hitelesítés után pártfőügyészként továbbítja a dokumentumot annak a
személynek, aki összehívhatja az országos nagygyűlést.

- Mivel a főtitkár és a pártelnök fel van függesztve, felkérem majd Lányi Zsoltot, az első alelnököt, hogy hívja össze az országos nagygyűlést - jelezte a kisgazda politikus.

Mint mondta, nem kívánják Torgyán József pártelnöknek átadni a hitelesített aláírásokat, mivel szerintük ő nem jogosult a nagygyűlés összehívására.

Lányi Zsolt úgy vélekedett: az ügyvivői testület létrehozását a "vészhelyzet" indokolta, senki nem akarja kinevezni magát elnöknek közülük.

A független képviselő azt szeretné, ha az FKGP-ből kizárt tagok és a szimpatizánsok visszatérnének a pártba, ennek érdekében laza szövetséget kívánnak létrehozni a kisgazda szervezetekkel.

Kiszely Katalin budapesti pártfőügyészként megjegyezte, folyamatban van a kisgazdapárt alkotmányának átalakítása, amire azért van szükség, mert a szabályzat "parancsuralmi rend mentén működő szervezetként irányítja a pártot".

- Ezzel a pártalkotmánnyal nem szalonképes az EDU felé az FKGP és akadályát képezheti, hogy az Európai Néppártba belépjünk - vélekedett Kiszely Katalin.

Bánk Attila kitért arra: a testület országgyűlési képviselői kötelezettséget vállalnak arra, hogy a parlamentben közösen és egységesen lépnek fel.

- Így van ez az agrárminiszter jelölésével kapcsolatban is, ahol Torgyán József nagyon kellemetlen helyzetbe hozta Orbán Viktort, mivel felfüggesztett FKGP-elnökként nem jelölhetne földművelésügyi minisztert - fogalmazott a volt frakcióvezető. Emlékeztetett arra,
hogy a frakció fele Boros Imrét támogatná erre a posztra, a képviselőcsoport másik felének viszont - mint mondta - a pártelnök nem is ismeri a véleményét.

- A legutóbbi frakcióülésen az új vezető nem engedett erről szavazást, így kellemetlen lehet a kormányfőnek, hogy nem tudja, kit támogat a kisgazda frakció - hangoztatta Bánk Attila.

Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a kormányprogram mellett szavaznak, de lesznek bizonyos kérdések, amelyek ügyében mérlegelnek majd.

- Az agrártárca vezetői posztjára mást nem támogatunk, csak Boros Imrét - tette hozzá a politikus.

Csúcs László független képviselő ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: azért stratégiai kérdés a földművelésügyi miniszter posztja, mert Orbán Viktor vagy egy bukott politikus jelölése
alapján nevez ki minisztert, vagy a tárca elindul a megújulás útján, és teljesíti két legfontosabb feladatát.

- Az első a közelmúlt tisztázása, a tényfeltáró munka folytatása, a második pedig az agrárágazat felkészítése az uniós csatlakozásra - közölte Csúcs László.

A volt kisgazda frakcióvezető-helyettes véleménye szerint olyan vezető lehet sikeres az agrártárca élén, aki ismeri a kormányzati munkát, folytatja a tényfeltárást és kellő jártassága van az unió területén is.

- Ha nem tudjuk röviden lezárni az FKGP torgyántalanítását, akkor a kisgazdapárt 2002-ben nem tud a kormánykoalíció tagja lenni - mutatott rá a független parlamenti képviselő.

Horváth Béla, a polgári platform egyik alapítója bojkottra hívta fel a Kis Újságban publikálókat és a hetilap olvasóit amiatt, hogy a lap főszerkesztője Torgyán József.

(MTI)

Korábban:

(2001.03.10.)