Rendőri kényszert is alkalmazhatnának a parlamenti bizottságok <br/>

Vágólapra másolva!
Akár rendőri kényszerrel is elővezethetnék a bizottságok számára azokat a személyeket, akik többszöri felszólítás után sem jelennek meg a meghallgatáson. Az új törvényjavaslat alapján, aki nem adja meg a kért adatokat a bizottságnak, pénzbüntetéssel sújtható. Ez alól felmentést kapnak a kormány tagjai, illetve az alájuk tartozó költségvetési szervek vezetői. Az ügyrendi bizottság fideszes elnöke törvényjavaslatát azzal indokolja, hogy a meghallgatásokra nem mindenki ment el.
Vágólapra másolva!

Salamon László fideszes képvielő, az Országgyűlés Ügyrendi Bizottságának elnöke bizottságról bizottságra jár kedden, hogy megvédje javaslatát. Ma arról határoznak, hogy a törvényjavaslat alkalmas-e általános vitára .

A javaslat lényege, hogy az Alkotmányban is megfogalmazott vallomástételi kötelezettségnek próbál érvényt szerezni. Az alkotmány kimondja, hogy "Az országgyűlési bizottságok által kért adatokat mindenki köteles a rendelkezésükre bocsátani, illetőleg köteles előttük vallomást tenni." Közismert, hogy ennek sokan nem tettek eleget. Jeleneleg az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselői negligálják a vagyonvizsgáló bizottság kéréseit, az olajügyeket vizsgáló bizottságban pedig Kövér Lászlót, a Fidesz elnökét, volt titokminisztert és Simicska Lajost, az APEH volt elnökét várták hiába a képviselők.

Az új törvényjavaslat alapján minden kért adatot 15 napon belül a bizottság rendelkezésére kell bocsájtani. Ellenkező esetben 200 ezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki a képviselők. A büntetés alól felmentést kapnak a kormány tagjai, illetve az alájuk tartozó költségvetési szervek vezetői.

A vallomástételi kötelezettség megszegése azonban kivétel nélkül mindenkinél ugyanolyan feltételekkel büntethető. Akár többször is kiszabhatják a pénzbírságot, és ha ez sem elég, akkor a bizottság felkérheti a rendőrséget a meghallgatásra kiszemelt személy elővezetésére.

Ezek azonban különleges jogkörök, amelyekkel az Országgyűlés nem rendelkezik. Ennek pótlására a törvényjavaslat záró rendelkezései között megállapítja, hogy a bizottság ebben az eljárásban hatóságnak, a bizottság tagjai pedig hatósági személynek minősülnek.

György Bence

Ajánló: