Az ombudsman szerint is sok a temetetlen holttest országszerte <br/>

Vágólapra másolva!
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint megalapozottak azok a sajtóhírek, hogy sok helyen jelentős számban tárolnak halottakat, akiknek temetéséről hosszú idő után sem intézkednek. Az előírások szerint 30 nap elteltével el kell temetni a holtakat. Az ombudsman szerint gondoskodni kell a több éve temetetlen holtak köztemetéséről, mivel ennek elmulasztása sérti az emberi méltósághoz való jogot.
Vágólapra másolva!

Gönczöl Katalin szerint megalapozottak azok a sajtóhírek, melyek szerint sok temetetlen holttestet tárolnak különböző intézményekben, országszerte. Az ombudsman közleményében leszögezi: az egyik legkirívóbb eset részletes vizsgálata alátámasztja, hogy a tudósítások megalapozottak, ezért országos helyzetfelmérést sürget a visszásságok megszüntetése érdekében.

A tájékoztatás szerint 1995-ben boncolás céljából a Debreceni Orvostudományi Egyetem (DOTE) Igazságügyi Orvostani Intézetébe szállították egy kórházban elhunyt idős asszony holttestét.

A boncolást a rendőrség kérte, mert az elhunytban egy 1988-ban eltűnt tiszakarádi asszonyt véltek megtalálni. Hozzátartozói azonban nem ismerték fel benne a keresett személyt, ezért a boncolást követően az ismeretlen személyazonosságú holttest köztemetéséről senki nem gondoskodott.

Gönczöl Katalin megállapította, hogy a rendőrség és az egészségügyi intézmény már a holttest azonosítása érdekében sem tett meg mindent. Mulasztást követtek el azzal is, hogy immár hat éve nem gondoskodtak - akár ismeretlenként - az elhunyt tisztességes eltemetéséről.

- Ez az állapot sérti az emberi méltósághoz való jogot, és ezzel alkotmányos visszásságot okoz - állapítja meg az ombudsman.

Az országgyűlési biztos kezdeményezi, hogy a DOTE Igazságügyi Orvostani Intézetének igazgatója azonnal intézkedjen a hat éve temetetlen holttest köztemetéséről.

Gönczöl Katalin felkéri a Debreceni Egyetem rektorát, hogy vizsgálja meg, kit terhel felelősség a történtekért és tegye meg a szükséges munkáltatói intézkedéseket.

Az ombudsman ajánlásban kéri az egészségügyi minisztert, folytasson országos vizsgálatot annak feltárására, hogy a különböző egészségügyi intézményekben, tetemtárolókban milyen gyakran fordul elő a halottak eltemetésére előírt, legfeljebb 30 napos határidő megsértése, a köztemetés elmulasztása.

Gönczöl Katalin felkéri a belügyminisztert, hogy az országos rendőrfőkapitány által is feltárt súlyos mulasztásokra szakmai közleményekben hívja fel a rendőr hatóságok és az önkormányzatok figyelmét, a további jogsértések elkerülése érdekében.

A belügyminiszter az állampolgári jogok országgyűlési biztosának ajánlása kapcsán megvizsgáltatja: a szaktárca, illetve a rendőrség mennyire érintett abban, hogy országszerte jelentős számban tárolnak halottakat, akiknek temetéséről hosszú idő elteltével sem intézkednek - nyilatkozta a Belügyminisztérium PR főosztályának vezetője csütörtökön.

Komáromi István beszámolt arról, hogy Gönczöl Katalin országgyűlési biztos részletes anyagot küldött a belügyminiszternek, amelyben az ügy kivizsgálását kéri.

A főosztályvezető elmondta, hogy a tárca szakértői vizsgálata - amelyben a rendőrség is részt vesz - a törvényes határidőkön, 30, illetve 60 napon belül befejeződik.

Komáromi közölte, hogy a temetés jogszabályban szabályozott, és elsősorban önkormányzati hatáskörbe tartozik. "A rendőrség csak akkor válik érintetté ebben a kérdésben, ha rendkívüli halálesetről van szó; ilyenkor államigazgatási eljárások kezdődnek" - mondta.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001.04.18.)