A főváros visszavonhatja a 80 milliós kedvezményt a Gresham-palota felújítóitól<br/>

Vágólapra másolva!
Fővárosi Közgyűlés csütörtökön napirendre vette azt az előterjesztést, amellyel várhatóan megváltoztatják a városképvédelmi bizottság határozatát a Gresham-palota felújítási munkálataival kapcsolatban. A bizottság a következő egy évre ugyanis 11 millió forint közterület-foglalási díjat szabott ki az építő cégre, az ide vonatkozó önkormányzati rendelet szerint viszont ennek az összegnek 91 millió forintnak kell lennie.
Vágólapra másolva!

Demszky Gábor főpolgármester hétfőn felfüggesztette a városképvédelmi bizottság határozatát, melyben 80 millió forintnyi közterület-használati díjat enged el a Gresham-palota építkezését végző cégnek. A kedvezményt eredetileg azért kapta a cég a fővárostól, mert műemléképületet alakítanak át, és létrehoznak egy mélygarázst, mely könnyíti majd a parkolást a városban. A főváros vezetése most mégis úgy gondolja, hogy ilyen nagy kedvezmény nem indokolt.

Az 1906-ban épült Gresham-palotából 2001 karácsonyára Magyarország legdrágább luxusszállodája lesz. Az omladozó épület felújítása 2001 decemberéig tart. A munkálatok több mint 20 milliárd forintba kerülnek majd. A hotel üzemeltetője a Four Seasons szállodalánc lesz.

A Gresham-palota átépítését vezető Gresco Rt. sajtósa az [origo]-nak azt mondta, hogy ez az ügy nem róluk szól, mivel Grespik László, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője korábban nem csak a konkrét ügyben, hanem általában kifogásolta a Fővárosi Önkormányzat gyakorlatát a közterület-használati engedélyezésekkel kapcsolatban. A Gresco szerint az építkezés miatt - más építkezéskhez képest - nagyon kis közterületet foglalnak el, és tulajdonképpen a fővárosnak segítenek azzal, hogy felújítanak egy műemléképületet, és mélygarázst alakítanak ki.

Grespik László április közepén törvényességi észrevételében több ponton is jogsértőnek találta a főváros közterület-használati engedélyezési gyakorlatát. Grespik László szerint az önkormányzati testület a közterület-használati kérelmeket hatósági eljárásban bírálja el. Az önkormányzati törvény alapján pedig ebben az esetben zárt ülést kellene tartaniuk. A bizottság véleménye ezzel szemben az, hogy ők nem hatósági, hanem tulajdonosi jogkörben döntenek a kérelmekről.

A Gresco Rt. csak a Közgyűlés döntése után nyilatkozik arról, hogy mi lesz a következő lépésük, ha a Közgyűlés a magasabb összeg megfizetésére kötelezi őket.

[origo]