A nyelvvizsga elvileg öt éve ingyenes <br/>

Vágólapra másolva!
A felsőoktatási törvény egyik paragrafusa szerint azért a nyelvvizsgáért, melyet az adott szak képesítési követelménye ír elő, nem lehet pénzt kérniük az egyetemeknek. Ez a jogszabály 1996 óta hatályos, a képesítési követelmények azonban felmenő rendszerben léptek életbe, ezért a passzus csak a tavaly és az idén végző hallgatókra érvényes. A szakminiszter az oktatási jogok biztosának ajánlására úgy döntött, idén január 1-jétől a sikeres nyelvvizsga díját megtérítik a diákoknak. A korábban befizetett nyelvvizsgadíjakra a tárca álláspontja szerint nem vonatkozik ez a rendelkezés.
Vágólapra másolva!

Az államilag finanszírozott hallgatók számára csak olyan szolgáltatásokért lehet díjat megállapítani, amelyek nem kapcsolódnak a képesítési követelményekben előírt kötelezettségekhez - olvasható a felsőoktatási törvényben, mely már 1996 óta hatályos. A legtöbb szakon a nyelvvizsga feltétele a diplomának, a vizsgákért tehát elvileg öt éve nem kellene fizetniük a hallgatóknak. A paragrafus annak idején a hallgatók érdekében került a törvénybe, ekkor kezdtek el ugyanis az egyetemek a különféle szolgáltatásokért pénzt kérni. Ekkor kezdődött el a képesítési követelmények kidolgozása is, tehát a jogszabály módosításakor még nem volt a diploma feltétele a nyelvvizsga.

Aáry Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa a Magyar Hírlapnak elmondta, egyetemi hallgatóktól érkezett az a jelzés, hogy a felsőoktatási intézmények eltérő módon szabályozzák a nyelvvizsgadíjak visszatérítésének kérdését. Számos intézményben semmilyen módon nem támogatják a hallgatók nyelvvizsgáját, megint más intézményekben szerződést kötnek nyelviskolákkal a képzésre és a vizsgára. Az eltérő gyakorlatra tekintettel fogalmazta meg ajánlását az oktatási ombudsman, s ezt elfogadva a szakminiszter úgy döntött, idén január 1-jétől a sikeres nyelvvizsga díját megtérítik a diákoknak.

Az ingyenes nyelvvizsgára a tárca idén 350 millió forintot különített el, s nemrégiben levélben tájékoztatta a felsőoktatási intézmények vezetőit arról, mekkora összeg felett rendelkezhetnek.

Mint arról korábban beszámoltunk, az egyetemeken eddig még sehol nem térítették meg a hallgatóknak a nyelvvizsgadíjat, nem lehet tudni ugyanis pontosan, hogy mely hallgatónak, milyen nyelvvizsgáért és milyen formában kellene visszafizetni a pénzt.

Az oktatási tárca tájékoztatása szerint minden olyan, 2001. január 1. után nyelvvizsgázó hallgatónak jár a nyelvvizsgadíj visszatérítése, akinek a záróvizsgára bocsátás egyik feltétele vagy a záróvizsga része a nyelvvizsga. A bölcsész szakosok számára azonban még nem alakították ki az egységes képesítési követelményt - azaz hivatalosan nem kötelező nyelvvizsgázniuk -, a legtöbb egyetemen azonban őket kötelezik egy közép- és egy alapfokú nyelvvizsga letételére.

A minisztérium tájékoztatása szerint abban az esetben, ha a képesítési követelményekben szereplő elvárásoknál szigorúbbakat fogalmaz meg egy intézmény, akkor az ebből származó költségek is őt terhelik. Ez a helyzet áll most elő egyes bölcsészkarokon, a kormány ugyanis csak akkor nyújt támogatást, ha a kötelezettséget kormányrendelet írja elő. Hunyadvári László, az ELTE oktatási rektorhelyettese érdeklődésünkre elmondta, pontosabb tájékoztatást kérnek majd a szaktárcától arról, hogy mire használhatják fel a kapott támogatási összeget. Hozzátette, amennyiben valóban nem támogatja a tárca a bölcsész szakos hallgatók nyelvvizsgáját, az egy új helyzetet teremthet. Az egyetem elfogadott költségvetésében ugyanis erre a célra nincs pénz elkülönítve, így azt is fel kell majd mérni, hogy hány hallgatót érint a kérdés és mekkora összeget jelent ez - közölte a rektorhelyettes.

Fésüs László, a Debreceni Egyetem rektora nem tud olyan rendeletről, ami kötelezné az egyetemet arra, hogy visszafizesse ilyen esetekben is a nyelvvizsga díját. Az intézmény bölcsész szakos hallgatóit azonban ez nem érinti, ők ugyanis nyelvvizsga nélkül is megkaphatják diplomájukat - tette hozzá a rektor. A nyelvvizsgadíjak visszafizetésének rendjét jogszabályban kívánja rendezni a tárca. Júniusban ugyanis a diplomázás után megszűnik a végzősök hallgatói jogviszonya, és azután már nem lehet visszafizetni a pénzt. A mostantól nyelvvizsgázó hallgatóknak addig is az egyetem nevére kiállított számlát kell kérniük a vizsgaközponttól. Mivel ezt a hallgatók korábban nem tudták, nem is kértek számlát a vizsgadíjról, ezért ezt visszamenőlegesen is rendezni kell.

(Magyar Hirlap)