Az új ombudsmanhelyettes laza, dinamikus csapatot épít <br/>

Vágólapra másolva!
Takács Albertet kedden választotta meg a parlament az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettesévé. Takács az [origo]-nak elmondta, hogy fiatalos, laza csapatot akar létrehozni maga körül. Az ombudsmanok jogfejlesztő szerepét tartja különösen fontosnak. Az adatvédelmi feladatokat csak ideiglenesen látná el, szerinte mindenképpen szükség van adatvédelmi ombudsmanra is.
Vágólapra másolva!

Takács Albertet választotta meg kedden az Országgyűlés az ombudsman általános helyettesévé. A három megválasztott országgyűlési biztos közül ő kapta a legtöbb, 290 szavazatot. Miközben korábban az MSZP jelölte a posztra, a későbbiekben a bizottsági meghallgatások során az MSZP és az SZDSZ is ellene szavazott. Végül mégis támogatta az ellenzék nagy része.

Takács Albert az [origo]-nak megválasztása politikai hátteréről elmondta: úgy véli, nem személye ellen szóltak az ellenszavazatok, hanem a választás egészével függtek össze. Takács ígéri: politikailag semlegesen fog tevékenykedni ő is és az egész hivatal.

A jövőbeli ombudsmani feladataival kapcsolatban elmondta: nincs számára kiemelten fontos ügy, amellyel mindenképpen soron kívül akar foglalkozni. Nincs olyan már beadott ügy sem, amelyet nem akar kivizsgálni. Takács kedden, megválasztása után közölte: vagy ő, vagy az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Lenkovics Barnabás látja el ideiglenesen az adatvédelmi ombudsman feladatait. Továbbra sem dőlt el, melyikük intézi majd átmenetileg az adatvédelmi ügyeket. Az ombudsmanhelyettes szerint bármelyikük foglalkozik is majd az adatvédelmi ügyekkel, mindenképpen csak átmeneti időre vállalják azt. Adatvédelmi ombudsmanra feltétlenül szükség van - közölte. ( Korábban a parlamentben felmerült olyan megoldás is, hogy egyáltalán ne válasszanak új adatvédelmi biztost, hanem az ombudsman és helyettese lássa el ezt a feladatot is.)

Takács Albert kiemelten fontosnak tartja az ombudsmani hivatal jogfejlesztő szerepének erősítését. Mivel nem kötelező erejű döntéseket, csak iránymutató ajánlásokat hozhat, igyekszik ezeket közérthetően megfogalmazni. Szerinte - éppen amiatt, hogy nem kötelező erejű döntéseket hoz - munkájában az érvelés minősége a döntő. Úgy véli, elsősorban a szociális jogok és a közszolgáltatások terén van még sok munka. Ezeken a területeken jogilag még sok minden nincs kifejtve, amit ajánlásokkal lehetne pontosítani. A jogfejlesztés és jogvédelem területén - bár sok tekintetben más az ombudsmani hivatal szerepe - kiegészítheti az Alkotmánybíróság munkáját.

Személyi változásokat egyelőre nem tervez az új ombudsmanhelyettes, de mindenképpen laza, dinamikus, fiatalos csapatot szeretne maga körül. A szigorú, bürokratikus hivatalokat nem szereti. A legfontosabbnak a szakmai megbízhatóságot tartja, a politikai megbízhatóság viszont egyáltalán nem játszik szerepet abban, kivel fog együtt dolgozni - állítja Takács Albert.

[origo]

Korábban:

( 2001. június 19.)