A terrortámadások után nőtt a kormányoldal támogatottsága <BR/>

Vágólapra másolva!
A Fidesz-MDF közös listára most szeptemberben a magyar felnőtt népesség 33 százaléka szavazott volna, az MSZP listájára pedig 28 százalék. A terrortámadás után jelentős mértékben nőtt a Fidesz-MDF lista által képviselt kormányoldal támogatottsága.
Vágólapra másolva!

Szeptember 7. és 17. között a Gallup személyes megkérdezéssel felmérést végzett 1831 fős mintán. Ahogy legutóbb, most is figyelembe vették a Fidesz és az MDF közös listaállítását. A Fidesz-MDF közös listára most szeptemberben a magyar felnőtt népesség 33 százaléka szavazott volna, az MSZP listájára pedig 28 százalék. A biztos szavazók között is a kormányoldal vezet: a Fidesz-MDF közös lista támogatottsága 46 százalékos, az MSZP listájáé pedig 40 százalékos.

A kormányoldal támogatottsága az év eleje óta igen nagy mértékben nőtt a vezető beosztásúak körében- derül ki a Gallup felméréséből. Az év elején a vezető beosztásúaknak csak 23 százaléka támogatta a Fideszt, most már kétszer annyi, 46% támogatja a Fidesz és az MDF közös listáját. A fiatalabb évjáratokban elsöprő a Fidesz-MDF lista fölénye. Az MSZP támogatottsága csak a 60 évnél idősebbek, valamint a negyvenes korosztály körében magasabb, mint a Fidesz-MDF lista támogatottsága.

A terrortámadás után jelentős mértékben (a biztosan szavazó pártválasztók között 13 százalékponttal) nőtt a Fidesz-MDF lista által képviselt kormányoldal támogatottsága, csökkent ellenben az MSZP-t támogatók aránya (a biztosan szavazó pártválasztók között 13 százalékponttal). A MIÉP és az SZDSZ támogatottsága nem változott.

A bizonytalanok, pártot nem választók aránya a teljes népességben a terrortámadás hatására 29 százalékról 24 százalékra csökkent. Még a megváltozott módszertan hatásait figyelembe véve is úgy tűnik, hogy a Fidesz és az MDF közös listaállítása, majd a bekövetkezett terrortámadás aktivizálta a korábban politikailag bizonytalanok egy részét is- áll a Gallup jelentésében. A terrortámadás után 6 százalékponttal nőtt azok aránya, akik szerint Orbán Viktor mint miniszterelnök jól látja el a feladatát, és ugyancsak 6 százalékponttal csökkent azok aránya, akik szerint Orbán Viktor rosszul végzi a feladatát.

A terrortámadás előtt és után megkérdezetteket egyaránt - a következő támogatottsági arányok alakultak ki: a Fidesz-MDF közös listára, ha most szeptemberben lettek volna a választások, a magyar felnőtt népesség 33 százaléka szavazott volna, az MSZP listájára pedig 28 százalék adta volna a voksát. Az SZDSZ listája a teljes felnőtt népesség körében 4 százalékos, a MIÉP listája 3 százalékos, az FKGP és a Munkáspárt listája pedig 2-2 százalékos támogatottságot tudhatott maga mögött. Azok aránya, akik azt mondták, hogy ők biztosan nem mennének el választani, 13 százalék, azoké pedig, akik nem választottak maguknak pártot, 15 százalék volt a teljes felnőtt népességben- derült ki a Gallup közvélemény-kutatásából.