Autókereskedők trükkös csalásai

Vágólapra másolva!
A hazai bűnüldözésben eddig ismeretlen "trükkös" pénzszerzési ügyekben kezdett nyomozást a rendőrség. A gyanú szerint az, esetenként akár többmilliós hasznot eredményező, pilótajátékhoz hasonló módszert egyes autókereskedelmi cégeknél követik el, s nem kizárható, hogy felelős beosztású banki dolgozók is segítik őket. A rendőrök jelenleg azt is vizsgálják, hogy a csalárd eljárás valójában milyen bűncselekménynek minősülhet és ki a valódi károsult.
Vágólapra másolva!

Egyes autókereskedők - elsősorban alkalmazottaik nevére - bankhitelt vesznek fel a hozzájuk értékesítésre beadott nagy értékű autókra, "természetesen" a tulajdonos tudta nélkül - értesült a Népszava.

A gyanútlan ügyfél, amikor aláírja a bizományosi szerződést, nem is sejti, hogy mindjárt távozása után - a legprimitívebb módszerrel, az ablaküvegen - átmásolják kézjegyét egy adásvételi szerződésre. Ez már azt tanúsítja, hogy az autós valójában eladta a kocsit egy másik magánszemélynek - ez kizárólag a céghez kötődő "bizalmi" ember.

A hamis dokumentum birtokában a kereskedéssel kapcsolatban álló, a részletfizetést vagy lízinget finanszírozó banknál azonnal hitelt vesznek fel a jármű "megvásárlására". Az összeg fedezetéül a gépkocsi törzskönyvét a bank magához veszi, s a valódi tulajdonost hosszan, gyakran hónapokig váratják. Amikor az elunja és visszakéri tulajdonát, közlik: "épp most volt itt egy érdeklődő, holnap visszajön, lefoglalózza az autót". A "vevő" persze nem jön, de az ügyfelet néhány napra sikerül megnyugtatni, ez idő alatt pedig visszafizetik a pénzt a bankba, és elintézik a "papírmunkát" - esetleg tényleg eladják a járművet. Nagyobb telepeken így havonta több tízmillió forinthoz is hazajuthatnak. A közbenső időben sajátjukként forgatják haszonnal a milliókat, gyorsan megtérülő üzletekbe fektetnek. Egyes kereskedők pedig arra használják, hogy - miután közülük sokan komoly forráshiánnyal küzdenek - így próbálják törleszteni jelentős hiteltartozásaikat.

A módszer lényegét ismertető feljelentő a nyilvánosságot hívta segítségül, mert úgy érezte, hogy az általa feltárt bűncselekmény-sorozattal a rendőrség nem foglalkozik. A vele történteket ezért a Belügyminisztérium internetes honlapján is közzétette. Ennek nyomán derült ki, hogy egy másik autótulajdonost hasonló módon csapott be egy márkakereskedés. Ott azonban nem a bizományosi, hanem a részletfizetési szerződéssel manipuláltak. Minderről akkor szerzett tudomást, amikor a bank arról értesítette, hogy "közös megegyezéssel" - természetesen az ügyfél számára kedvezőtlenül - módosították a szerződési feltételeket.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs igazgatója, Garamvölgyi László ezredes elmondta, hogy az internetfigyelő csoport jelzése nyomán a szervezett bűnözés elleni igazgatósághoz továbbították a bejelentést, ahol megvizsgálják az abban foglaltakat. Rendőrségi forrás szerint a nyomozás arra is kiterjed, hogy hol és miért akadhatott el az ügyben több mint fél éve tett feljelentés.

A lap úgy tudja, a gyanú szerint a különös bűncselekmény-sorozat tartósan nem folyhatott banki segítség nélkül. Egyebek mellett erre utal az is, hogy bizonyos kereskedők ilyen esetekben jelentősen túlléphették hitelkeretüket. Egy idő után annak is fel kellett tűnnie, ha valaki évente sokszor vásárol részletre értékes autót, s a hitelt igen gyorsan törleszti. Nem zárható ki a bűnrészesség azért sem, mert a kereskedőktől kapott adatokat valós szerződésként kezelték, holott például a járművet valójában nem is írták az új "tulajdonos" nevére.

A nyomozást megkönnyítheti, hogy az ügyleti dokumentumok - legalábbis elvben - mind a cég, mind a bank iratai között megtalálhatók. A sajátos, pilótajátékra emlékeztető bűncselekmény - ami az okirat-hamisítás mellett feltehetően csalásnak minősülhet - ugyanakkor várhatóan igen nehezen bizonyítható - mutatnak rá a rendőrség szakértői. Még az sem egyértelmű, hogy az ügyletek kinek milyen és mennyi kárt okoztak.