Kevés még a környezetbarát termék

Vágólapra másolva!
Jelenleg 28 cég közel 130 terméke viselheti a környezetbarát védjegyet. A környezetvédelmi tárca adókedvezmény biztosításával szeretné vonzóbbá tenni az ilyen termékek előállítását és forgalmazását.
Vágólapra másolva!

Eddig főként hűtő- és fagyasztókészülékek, személygépkocsikra utólag felszerelhető katalizátorok, hulladékpapírból készült dobozok, biológiailag lebomló kenőolajak, falazóelemek, vízmelegítők kapták meg a környezetbarát termék tanúsító védjegyet. A stilizált, zöld színű kocsánytalan tölgyet ábrázoló jelzést már szolgáltatások is elnyerték, többek között egy környezetkímélő takarítási program, valamint egy akkumulátorbegyűjtő és -feldolgozó hálózat.

Az utóbbi időben emelkedett a környezetbarát termékek száma - tudta meg a Magyar Hírlap Frigyer Attilától, a Környezetbarát Termék Közhasznú Társaság (Környezetbarát Kht.) ügyvezető igazgatójától. Jelenleg mintegy 130 termék, illetve szolgáltatás rendelkezik védjegyhasználati joggal, nagyjából annyi, mint a hasonló adottságú nyugat-európai országokban. Az ilyen "zöldtermékek" számának növelésére a hazai minősítést kidolgozó, a Környezetvédelmi Minisztérium tulajdonában álló Környezetbarát Kht. a védjegyhasználati jogot elnyert termékek áfakulcsának 25 százalékról 12 százalékra csökkentésével szeretne adókedvezményt elérni. A kht. ezt már korábban is javasolta, de eddig nem volt sikeres a bevételkiesést eredményező kezdeményezés. Mivel az Európai Unió hasonló módon próbálja a környezetkímélő termékek népszerűségét növelni, Frigyer Attila reményei szerint a jövőben zöld utat kaphat áfacsökkentési elképzelésük.

Noha a környezetbarát termékek ára a nagyobb önköltség miatt valamivel magasabb a többi árunál, összességében megtakarítást jelentene az elterjedésük - hangoztatta Frigyer Attila. A védjegyhasználati jogot elnyert termékek ugyanis a többinél jóval kevésbé szennyezik a levegőt, kevésbé károsítják a környezetet, és többségük hulladékká válva hasznosítható.

Németországi bevezetése után 14 évvel, 1993-ban fogadták el Magyarországon a környezetbarát minősítő rendszerről szóló kormányhatározatot. A védjegy-használat pályázati úton nyerhető el. A kérelmezőnek ehhez azt kell bizonyítania, hogy terméke, szolgáltatása a lehető legkisebb káros környezeti hatással jár, a többi áruval szemben környezetvédelmi szempontból előnyökkel rendelkezik. Alapvető szempont a jó minőség is. A pályázatokat egy - a minisztériumok, fogyasztóvédők, a gazdaság és a tudomány, a zöldmozgalmak képviselőiből álló - szakértői minősítőbizottság értékeli, a végső szót a környezetvédelmi tárca vezetője mondja ki. A gyors technológiai fejlődés miatt a védjegyhasználati jog meghatározott, egy-négy esztendőnyi időtartamra szól, utána ismét minősíttetni kell a terméket.