Hadilábon állnak a politikusok az internettel

Vágólapra másolva!
Bár a felmérések szerint mind több ember használja naponta az internetet, több vezető politikus - köztük Orbán Viktor volt miniszterelnök és Kovács László külügyminiszter, az MSZP elnöke - még mindig úgy gondolja, hogy az internetezők táborával nem fontos kapcsolatot kiépíteni. Ugyanakkor a jelenlegi kormány programjában is célként szerepel az internetezők számának megduplázása.
Vágólapra másolva!

Miközben az internet terjesztését és népszerűsítését minden parlamenti párt fontosnak tartja, a politikusok közül többen alábecsülik a világháló jelentőségét. Az [origo] fórumán topik indult arról, hogy Kovács László, az MSZP elnöke az ATV-n jelentéktelennek minősítette az [origo] olvasótáborának nagyságát.

A kormányzati internet-szerepvállalás akkor kezdődött, amikor Magyar Bálint oktatási miniszter a Horn-kormány idején elindította a Sulinet programot, melynek keretében az iskolákat hálózatra kötött számítógépekkel látták el, valamint egy országjáró busz népszerűsítette az internetet. A Sulinet program az Orbán-kormány idején jelentősen visszafejlődött. Az MSZP kormányra kerülése után célul tűzte ki az internetezők számának megduplázását.

Zuschlag János az MSZP-ből korábban azt kezdeményezte, hogy a rengeteg papír helyett e-mailben kapják meg a képviselők az irományokat. Kezdeményezése azonban kudarcba fulladt. Idén ugyanakkor Szili Katalin házelnök felvetette, hogy a képviselők dolgozzanak laptoppal, hogy elektronikusan kaphassák meg a dokumentumokat.

Az MSZP-frakció pedig legutóbb minden képviselőjének kéziszámítógépet szerzett be, így egy mobil telefon segítségével e-mailt küldhetnek, fogadhatnak a politikusok, illetve megkaphatják a szükséges anyagokat tartózkodási helyüktől függetlenül.

A kezdeményezések ellenére több vezető politikus nyilatkozatából az derül ki, hogy még mindig jelentéktelennek tartják az internetezők egyre bővülő táborát.

A legnagyobb botrányt Dévényi Tibor lemezlovas kijelentése váltotta ki, aki minisztériumi tanácsadói kinevezése előtt "társadalomképtelen, sunyi alakoknak" nevezte az internetezőket. "Én sosem olvasom az internetes sajtót, mert szerintem a netezők társadalomképtelen, sunyi alakok, akik nem merik nyíltan felvállalni a saját véleményüket, hanem jobban esik nekik arctalanul mocskolódni" - nyilatkozta Dévényi, aki később bocsánatot kért, és közölte: félreértették nyilatkozatát. Hozzátette: azokat tekinti sunyi alakoknak, akik név nélkül mocskolódnak a fórumokon. Dévényi kijelentésétől a Gyermek- Ifjúsági és Sportminisztérium - amelynek tanácsadója lett volna Dévényi - is elhatárolódott, végül nem is nevezték ki az egykor népszerű műsorvezetőt.

Ma a Nap-Keltében: Nem jelentős az Origó látogatottságahttp://forum.origo.hu/forum/forumServlet?act=show&fid=46833

Kovács László MSZP-s pártelnök pedig egy félreértett mondata kapcsán - amely az [origo]-ban jelent meg - nyilatkozta azt az ATV egyik műsorában, hogy az [origo] látogatottsága nem jelentős. Megjegyzésével kapcsolatban az [origo]-nak később azt mondta: azt az állítását fenntartja, hogy nagyjából mindig ugyanaz a húsz ember vesz részt a chateken. Az [origo] látogatottságára vonatkozó megjegyzése pedig arra vonatkozott - mondta -, hogy azt a bizonyos félreértett mondatát nem kívánta kommentálni, mert úgy kalkulált: az [origo]-t viszonylag kevesen olvassák. Később ez a meglátása tévesnek bizonyult - ismerte el, hozzátéve: ezentúl nagyobb figyelmet fog fordítani lapunkra, mivel a hírtartalmat nyilvánvalóan többen olvassák.

Nemcsak az MSZP körében állnak azonban hadilábon a politikusok az internetezőkkel. Legutóbb Orbán Viktor volt miniszterelnök sajtótitkára közölte az [origo] meghívására, hogy Orbán nem szokott részt venni chateken, mert csak olyan emberrel ül le beszélgetni, akinek látja az arcát, és aki vállalja valódi nevét.

Kapcsándi Dóra