Katica program az iskolai kirekesztés elen

Vágólapra másolva!
Az iskolai diszkrimináció leküzdése érdekében a budapesti svéd nagykövetséggel közösen indít programot az Oktatási Minisztérium Katarina Taikon svéd roma írónő Katica című könyvének magyarországi bemutatására és az oktatási intézményekben történő elterjesztésére.
Vágólapra másolva!

A program nyitórendezvényét a már elhunyt írónő húgának, Rosa Taikonnak és az írónő lányának részvételével csütörtökön tartották a főváros VIII. kerületében a Somogyi Béla úti általános iskolában.

A kezdeményezés keretében a svéd roma kislány történetét több mint 50 magyar iskolába juttatják el mintegy 3000 példányban. A program célja, hogy a svéd írónő önéletrajzi ihletésű könyvének elolvasása elősegítse az előítéletek, a hátrányos megkülönböztetés, az olykor már az osztálytermekben is jelentkező kirekesztés visszaszorítását a romák történetéről és kultúrájáról szóló beszélgetések révén.

A Katica című könyvet, amelyhez Magyar Bálint oktatási miniszter írt előszót két magyarországi iskola kisdiákjainak illusztrációja díszíti. Rosa Taikon kifejtette: a toleranciára való nevelést már gyermekkorban el kell kezdeni. Úgy vélte, a szülők felelősek elsősorban azért, hogy a gyermekek mit gondolnak a másságról. Nővére munkásságáról elmondta, először felnőtteknek írt társadalmi témájú könyveket, és ezt követően fordult a gyermekek felé. A Katica című könyv negyven éve született.

Medgyes Péter, az oktatási tárca nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a magyar közoktatás fejlesztésében az esélyegyenlőség megteremtése kiemelt jelentősséggel bír, és ez most a művészet eszközén keresztül kap támogatást. Csécsei Béla VIII. kerületi polgármester hangsúlyozta: már gyermekkorban meg kell szokni az emberek különböző voltát, és meg kell tanulni egymással együtt élni. Ezek alapvető normák az Európai Unióban, amelyeknek Magyarországon is érvényesülniük kell.

A most Budapestre látogató Rosa Taikon a legismertebb és legkiemelkedőbb roma érdekvédők egyike. Gyermekként eltiltották őt a svéd iskolától, így csak a húszas évei végén tanulhatott meg írni, olvasni. A 76 éves Rosa húgával, Katarinával, a könyv szerzőjével együtt a hátrányos megkülönböztetés ellen a 25 ezres svédországi romaközösség tanulási esélyeinek javításáért küzdött.