Pető: Csoportok jelennek meg az MTV-műsorkészítésnél

Vágólapra másolva!
Pető Iván SZDSZ-es képviselő szerint jócskán kritizálható a Magyar Televízió jelenlegi vezetése a különböző műsorkészítési szerződések miatt. Ugyanakkor jelentős előrelépésnek nevezte, hogy - elsősorban az SZDSZ kezdeményezésére - nyilvános lett a köztévével szerződést kötő cégek és személyek listája.
Vágólapra másolva!

A szabad demokrata politikus közölte: korábban, ellenzéki pártként hiába követelték a televízió működése átláthatóságának megteremtését.

Nyilvánosak az MTV idei szerződései/itthon/20030331nyilvanosak.html

Pető Iván a műsorkészítői szerződések nyilvánosságával kapcsolatban úgy vélekedett: jelenleg úgy fest, mintha csak csemegézésre alkalmat teremtő ügy lenne, de ennél - mint mondta - jóval többről van szó. "Nem pusztán az egyes szerződéseket lehet böngészni, hanem ennél lényegesebb összefüggésekre is fény derülhet, és a továbbiakban ez válik érdekessé" - fogalmazott a kormánypárti politikus.

Az SZDSZ-es képviselő szerint lehet azon csemegézni, hogy most kikkel kötöttek szerződést, és ez összeköthető az előző kormány idején esetleges politikai támogatást élvezők szerződésével is. Szerinte ugyanakkor nem szabad arról megfeledkezni, hogy "azokra a szerződésekre és műsorokra senki nem emlékszik már, mert azokat senki nem nézte".

Az esetleges politikai támogatásról szóló feltételezésekkel összefüggésben úgy vélte: a jelenleg szóban forgó műsorokat nézettségi szempontból sikeresnek lehet nevezni. "Az esetleges formai hasonlóság mögött ilyen különbség is van" - tette hozzá.

Pető szerint az a feltűnő, és a nyilvánosságnak ez a legfőbb eleme, hogy úgy tűnik, "bokrok" keleteznek a szerződésekkel, mindig bizonyos csoportok jelennek meg a műsorkészítésnél. Ezek nyilvánossága kapcsán megjegyezte: ez az első lépés az átláthatóság ügyében. "Azt is el kell majd érni, hogy az egyes szerződések közötti esetleges logikai kapcsolatot, a belső arányokat is vizsgálni lehessen" - tette hozzá.

Pető szerint végső soron el kell odáig jutni, hogy versenyeztetés legyen, és az úgynevezett csoportos szerződések megszűnjenek. "Az is fontos, hogy a számlák is átláthatóak legyenek" - jegyezte meg.

Emlékeztetett: az SZDSZ-es kurátorok kezdeményezésére fogadta el a kuratóriumi elnökség azt a programot, hogy ezentúl minden érdemi szerződés nyilvános lesz. "Ez az SZDSZ közszolgálati médiumokkal kapcsolatos politikai elképzeléseivel és az üvegzsebprogrammal is harmóniában van" - tette hozzá.