Heti 60 órát dolgozhatnak az egészségügyiek

Vágólapra másolva!
Az egészségügyi dolgozókról szóló törvénytervezet heti 60 órában maximálná az egészségügyiek által végezhető munkát, ebbe kell beleférnie a kötelező ügyeleteknek és a vállalt túlóráknak is. Az önkéntes túlmunkáért az egészségügyiek másfélszeres fizetést kapnának, erre 10 milliárd forintos költségvetési fedezetet már jóváhagyott a kormány. Nem támogatja a tervezetet a Magyar Orvosi Kamara, mert a kormány nem fogadta el az orvosokra vonatkozó javaslataikat.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi dolgozók - beleértve az orvosokat is, akikre nem lesz külön szabályozás - az új törvény szerint heti 48 óra munkavégzésre kötelezhetőek, ezen felül maximum 12 óra túlórát vállalhatnak. Ebbe az összesen 60 órába minden tevékenységét be kell számítani, tehát ha több helyen is dolgozik valaki, az óraszámok összeadódnak. Az önként vállalt túlmunka az új jogszabály szerint többlet szolgálati időnek számítana, és figyelembe vennék a nyugdíj megállapításánál. Csehák Judit egészségügyi miniszter szerdán elmondta: a 12 óráért másfélszeres fizetést kapnának az egészségügyiek, erre 10 milliárd forintos költségvetési fedezetet már jóváhagyott a kormány.

A törvénytervezet szerint a szabadfoglalkozású egészségügyi dolgozóknak nem lenne kötelező felelősségbiztosítást kötni, ez a szolgáltató kötelessége lenne. A vállalkozóként dolgozó orvosoknak viszont maguknak kell gondoskodniuk felelősségbiztosításról. A törvény meghatározza azt is, hogy a különböző jogviszonyban dolgozó orvosoknak, ápolóknak milyen utasításai jogaik lesznek. Az egészségügyi dolgozók egészségügyi alkalmasságát is szigorúbban kezelik a jövőben: meghatározott intézet végezheti az egészségügyiek kivizsgálását - ez a vállalkozói jogviszonyban dolgozó orvosokra is vonatkozik.

A tervezetet nem támogatja a Magyar Orvosi Kamara, ők az egyeztetéseken ragaszkodtak ahhoz, hogy az orvosokkal külön foglalkozzon a törvény, emellett szerették volna elérni, hogy bekerüljön a jogszabályba az orvosok bértáblája, melyben a kezdő orvosi fizetést bruttó 600 ezer forintban határozták volna meg. Az Egészségügyi Minisztérium álláspontja azonban az, hogy a kórházi munka csapatmunka, ezért nem lenne helyes az orvosokat külön kiemelni, a MOK bérkövetelését pedig a kórházak nem tudnák teljesíteni - mondta az egészségügyi miniszter. A kamara a javasolt módosításaikról megbeszéléseket kezdeményezett a parlamenti pártok egészségügyi szakértőivel. A Fidesz egészségügyi kabinetje bejelentette: a jövő hétre négypárti egyeztetést kezdeményeznek az ügyben, hogy az egészségügyi dolgozók több beleszólási lehetőséget kapjanak a készülő törvénybe.

Az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezet a kormány elfogadta, a javaslat jövő héten kerül a parlament elé.