A rendszerváltás óta készül a filmtörvény

Vágólapra másolva!
Hosszas huzavona után szerdán a kormány elé került a filmtörvény tervezete. Ha a kormány elfogadja a koncepciót, azt ősszel tárgyalhatja a parlament, és 2004-től léphet életbe. Eredetileg májusra ígérték a tervezetet. A törvényjavaslat célja, hogy versenyképessé tegye a magyar filmszakmát a nemzetközi piacon is, illetve kiszámítható legyen a magyar filmgyártás.
Vágólapra másolva!

A filmtörvényt a rendszerváltás óta nem sikerült tető alá hozni. Az Orbán-kormány 1999-ben elkészítette koncepcióját, ám az nem került a parlament elé.

A Medgyessy-kormány programjában szintén azt ígérte, hogy "építve az eddigi előmunkálatokra, a lehető legrövidebb időn belül elkészíti a filmtörvényt". A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 2002 második felében folytatott egyeztetéseket a filmszakma képviselőivel. Gál J. Zoltán kormányszóvivő pedig márciusban bejelentette, hogy a törvény tervezete elkészült, melyről májusban tárgyal majd a kormány. Ha a kormány elfogadja a koncepciót, ősszel tárgyalhatja a parlament a törvényjavaslatot, ami 2004 januárjától léphet hatályba.

A törvényjavaslat tartalma egyelőre kérdéses, a minisztérium a kormány döntése előtt nem kívánt nyilatkozni a koncepcióról. A filmtörvény első változata szerint a javaslat célja, hogy versenyképessé tegye a magyar filmipart a nemzetközi piacon, illetve megteremtse a feltételeket a magyar és a koprodukciós filmek gyártásához.

A törvényjavaslat az eredeti tervek szerint lefekteti a támogatási rendszer alapelveit, meghatározza, mely feltételek esetén lehet normatív, illetve pályázat útján elnyerhető támogatáshoz jutni. A koncepció szerint ezzel tervezhetővé válik a magyar filmgyártás.

A tervek szerint korszerűsítenék a Magyar Mozgókép Közalapítvány elosztási rendszerét is, az első tervek szerint úgy, hogy különböző alapokat hoznának létre, például a koprodukciós vagy az elsőfilmes munkák számára.

A filmszakma 2003-ban körülbelül 5 milliárd forint költségvetési támogatásban részesül. Ezt az összeget a kulturális tárca 2006-ig 10 milliárd forintra kívánja növelni.