A Bazilika sem szent a zsebtolvajoknak

Vágólapra másolva!
Az új fővárosi rendőrkapitány beiktatása óta több időt töltenek az utcán a BRFK zseblopási alosztályának civil ruhás nyomozói. Munkájukat ugyanakkor nehezíti, hogy a tapasztaltabb zsebesek már felismerik őket, és hogy külföldről újabb és újabb elkövetők érkeznek. A rendőrök fogtak már zsebtolvajt a Szent István-bazilikában és a Mátyás-templomban is.
Vágólapra másolva!

"Engem nem zavar, ha átmennek más megyébe, de Budapesten ne legyenek." Ezt Budapest új rendőrfőkapitánya, Gergényi Péter mondta a zsebtolvajokról július elsejei beiktatásakor. A bejelentés óta a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) zseblopási alosztályának munkatársai több időt töltenek az utcán, és a munkabeosztást is úgy szervezik, hogy a szolgálat az egész hetet lefedje, beleértve az éjszakákat is.

A zsebtolvajok elleni fellépés egyik nehézsége, hogy lényegében csak tettenéréssel lehet őket elfogni - mondta az [origo]-nak az alosztály helyettes vezetője, Bartus Szilárd. A civil ruhába öltözött nyomozók ennek megfelelően folyamatosan az utcán, a zseblopás szempontjából legfertőzöttebb területeken dolgoznak. Az, hogy mely területek számítanak fertőzöttnek, függ az évszakoktól is. Télen, karácsonykor például a bevásárlóközpontokra, nyáron pedig a turisták által kedvelt helyekre koncentrálnak a zsebtolvajok. A rendőrök fogtak már zsebeseket a Szent István-bazilikában és a Mátyás-templomban is.

Bartus elmondása szerint a zsebtolvajok elsősorban még mindig a készpénzre utaznak, de lopják a mobiltelefonokat is. A rendőr szerint több hasznos tanácsot is lehet adni a lopások kivédésére, de valójában mindegyiknek az a lényege, hogy figyelni kell az értéktárgyakra. Különösen óvatosnak kell lenni továbbá a tömegközlekedési eszközökre való felszállásnál.

Nehezíti a munkát, hogy a visszaeső zsebtolvajok többsége már ismeri a rendőröket, és így kiszúrják őket az utcán. Akad olyan zsebes, akinek már az alosztály összes nyomozójával akadt dolga, és így már mindegyiket ismeri. Az alosztályvezető-helyettes elmondása szerint ráadásul előfordul az is, hogy a zsebtolvajok egymás között terjesztik az elfogásukra szakosodott rendőrök személyleírását.

A rendőrségen ugyanakkor nem tehetik meg, hogy állandóan cserélgessék a nyomozókat, az új munkatársaknak ugyanis legalább egy évre van szükségük arra, hogy beletanuljanak ebbe a munkába - derül ki Bartus szavaiból. A tapasztalt rendőrök ugyanis már apróságok alapján ki tudják szúrni a zsebeseket: például a tolvajok szinte mindig hordanak maguknál valamilyen takaróeszközt, szemükkel pedig állandóan a táskákat, zsebeket figyelik.

Bartus elmondása szerint az elmúlt években érezhetően visszaszorult a zsebtolvajlás. Ő hat éve kezdett el dolgozni az alosztályon, és akkor még évi tízezer feljelentés érkezett, szemben a tavalyi négyezerrel szemben. Igaz, a zsebesek áldozatai nem minden esetben fordulnak a rendőrséghez.

A javulás részben a BRFK-alosztály munkájának, részben pedig a II. kerületi kapitányságon működő zseblopási alosztálynak köszönhető. A BRFK munkatársai által elfogott zsebtolvajokat ugyanis minden esetben erre a kapitányságra viszik, ahol gondoskodnak róla, hogy az elkövető mindenképpen bíróság elé kerüljön. Korábban az elfogott zsebeseket az adott kerületeknek adták ki, az ottani kapitányságok azonban a túl sok egyéb bűncselekmény miatt nem mindig foglalkoztak velük. Így előfordulhatott, hogy a lefülelt zsebtolvaj anélkül szabadult a rendőrségről, hogy bíróság elé állították volna.

Az erőfeszítések ellenére kevés az esély arra, hogy teljesen megtisztítsák a várost a zsebtolvajoktól. Budapest világváros, ahova sok turista látogat, így a külföldi zsebtolvajoknak is megéri eljönniük ide - mondta Bartus. Tehát hiába térképezik fel és fogják el a zsebeseket, mindig jöhetnek helyettük újak. A külföldi zsebtolvajok közül a legtöbben Romániából érkeznek, de értek már tetten albán és szlovák elkövetőket is.