Életveszélybe sodorják a tűzoltókat az elavult eszközök

Vágólapra másolva!
Veszélyes, elavult és tűzoltásra alkalmatlan a gyulai tűzoltók felszerelése - derül ki Takács Albert általános ombudsman-helyettes szerdán nyilvánosságra hozott vizsgálatából. A vizsgálat szerint a tűzoltók eszközei nem felelnek meg a legalapvetőbb technikai elvárásoknak sem. Takács szerint az elavult eszközök nem csak a tűzoltók életét, hanem a tűzoltási munkálatokat sikerét is veszélyeztetik.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlési Biztosok Hivatala vizsgálatot rendelt el Gyula Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságán, amely több alkotmányos visszásságot tárt föl - olvasható Takács Albert általános ombudsman-helyettes szerdai közleményében. A vizsgálat megállapította, hogy a tűzoltóság jármű- és eszközparkja elavult, az oltóanyagok és szakfelszerelések ellátottsága gyenge.

A technikai élettartamunkon túlfutott, elhasználódott járművek balesetveszélyesek használóikra. Különösen azért, mert gyakoran nagy sebességgel, rossz terepviszonyok között használják őket, ami egyébként is fokozottan balesetveszélyes. A tűzoltóságon tapasztalt munkakörülmények - Takács szerint - az élethez és testi épséghez fűződő és a hátrányos megkülönböztetés tilalmának alkotmányos jogával is ellentétes.

A vizsgálat során kiderült, hogy a gyulai tűzoltók állami támogatása még az önkormányzat által nyújtott évi 5-10 millió forintos támogatással együtt sem biztosítják a tűzmegelőzéshez, tűzvizsgálathoz és a helyi tűzoltóság hatékony és biztonságos működéséhez szükséges alapvető feltételeket. Amennyiben ez a helyzet nem változik - állapítja meg a biztos -, úgy a tűzoltóság működésének alapvető feltételei kerülnek veszélybe. Ez közvetlenül veszélyezteti a tűzoltók, valamint a működési és segítségnyújtási körzetben lakók életét és testi épségét.

A biztos megállapította, hogy a tűzoltók a többletmunkáért sem szabadidőt, sem plusz fizetést nem kapnak. A 112-es segélyhívószám használata pedig késedelmet okoz és alig teszi lehetővé, hogy a tűzoltóság a riasztás után 20 percen belül a helyszínre érkezzen. A hívásokat ugyanis a megyei, illetve a fővárosi rendőr-főkapitányságok ügyeletein fogadják és innen továbbítják.

A gyulai tűzoltóság vezetői szerint a problémák oka, hogy a támogatások nem nőttek megfelelő mértékben az elmúlt időszakban. A kilencvenes évek közepe óta a gyulai tűzoltóság költségvetésében a dologi kiadások támogatása nem az infláció mértékében emelkedett, s ez vezetett ahhoz, hogy a gépjárműpark átlagos életkora meghaladja a húsz évet - nyilatkozta szerdán az MTI-nek Dudaszeg József tűzoltó alezredes, a gyulai hivatásos tűzoltóság parancsnoka.

Dudaszeg elmondta, tavalyi költségvetésük több mint 183 millió forint volt, amelyet mintegy 10 millió forintos önkormányzati támogatás egészített ki. "E forrásnak a 96-97 százalékát azonban bér- és bérjellegű kiadásokra kellett fordítani, így a dologi kiadásokra alig futotta" - közölte. A tűzoltó parancsnok elmondta azt is, hogy legfiatalabb gépkocsijuk életkora öt év, de az egyik műszaki mentőjárművük már 38 éve szolgál. Ezért a dologi kiadásokra fordítható források nagy részét karbantartásra kellett elkölteniük vagy a járművek gumijainak cseréjére.

"Már lejárt szavatosságú oltóanyagokkal vagyunk kénytelenek dolgozni, mert azok cseréjére sincs pénzünk" - tette hozzá Dudaszeg József. A gyulai tűzoltóságon összesen 54-en dolgoznak, közülük ötvenen tűzoltó állományban, de a szűkös létszám miatt egy-egy tűzoltónak 240-260 órát kell dolgoznia havonta, ezért sokszor a túlmunka megváltására szabadidő formájában sincs lehetőség.