Egy ember miatt költenek milliókat az EP-választáson

Vágólapra másolva!
Május 14-ig jelentkezhetnek azok, akik külföldön, valamelyik nagykövetségen szeretnék leadni az európai parlamenti választáson a voksukat. A jelenlegi adatok szerint nagy az érdeklődés Brüsszelben, Párizsban és Londonban, míg például Szöulban egy ember szeretne szavazni, miatta küldenek ki háromtagú bizottságot, akiknek csak a kiutaztatása több mint félmillió forintba fog kerülni.
Vágólapra másolva!

A legfrissebb adatok szerint 1200-1500 közé tehető azoknak a száma, akik az európai parlamenti (EP) választás napján, június 13-án külföldön, valamelyik nagykövetségen szeretnék leadni szavazatukat - mondta az [origo]-nak Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője. Ez a szám a határidőig, május 14-ig még nőni fog, az OVI várhatóan 17-én hozza nyilvánosságra a végleges számokat.

Az érintett nagykövetségeken a képviselet két munkatársa lesz a helyi választási iroda tagja, a szavazatszámláló bizottságot pedig a pártok háromfős delegáltjai adják. Szavazatszámláló bizottságok kiküldéséről azt követően döntött az Országgyűlés, hogy az ellenzék nem támogatta a kormánypártok javaslatát, miszerint a nagykövetségeken elektronikus úton lehessen szavazni.

Az Országos Választási Iroda egyelőre még nem készített a jelenlegi adatok alapján összesítést arról, hány nagykövetségre kell bizottságot küldeni, és hogy az adott nagykövetségen hány magyar akar szavazni. Csütörtökön 1223 külföldön szavazni akaró magyar jelentkezése alapján azt mondták a Külügyminisztériumban, hogy a 75 nagykövetségből 66-on akarnak szavazni.

Egyelőre nem akar senki szavazni Irakban, Jordániában, Kenyában, Kubában, Líbiában, Mongóliában, Nigériában, Pakisztánban és Thaiföldön. Az iraki magyar kontingenshez nem küldhetnek a törvény szerint mozgóurnát, így a magyar katonákban kellene Bagdadba utazniuk, a nagykövetségre.

Nagy az érdeklődés viszont egyes európai országokban. A csütörtöki adatok szerint például Brüsszelben 122-en, Párizsban 118-an, Londonban 99-en akarnak szavazni a magyarok közül. Szöulban ugyanakkor egy ember kérte, hogy szavazhasson, így miatta utazik ki a háromfős szavazatszámláló bizottság.

Az időeltolódás miatt az amerikai kontinens kilenc magyar nagykövetségén (Washingtonban, Buenos Airesben, Brazíliavárosban, Santiago de Chilében, Ottawában, Bogotában, Havannában, Mexikóvárosban és Limában) egy nappal korábban tartják az európai parlamenti választásokat, június 12-én.

A külképviseleti választás lebonyolítására 300 millió forintot költ az állam. A külügyi tárca már lefoglalta a pártdelegáltak repülőjegyeit és a szálláshelyeket is.

Az [origo] utánanézett annak, körülbelül mennyibe kerülhet egy-egy repülőjegy az EP-választás körüli napokban a pártdelegáltaknak. Brüsszelbe a Malév 51 ezer forintért kínál repülőjegyet, az árban már az illeték is benne van. Párizsba 98 300 forintért, Londonba 54 400 forintért lehet Malév-géppel repülni júniusban. Moszkvába 59 900 forint egy repülőjegy.

Szöulba viszont, ahová a jelenlegi adatok szerint egy ember miatt utazik a háromfős bizottság, a KLM-mel utazva 170 ezer forintért lehet fejenként repülőjegyet venni. Erre azonban még rájön az illeték is, így Szöulba a bizottság több mint félmillió forintért jut ki.

Ezekhez az összegekhez járul még a szállás- és az étkezési költség is. Brüsszelbe például egy kétcsillagos szállodába 70 eurótól, vagyis körülbelül 17 ezer forinttól lehet szobát foglalni, egy háromcsillagos szálloda szobája azonban már legalább 82 euróba, vagyis 20 ezer forintba kerül naponta, fejenként. Párizsba egy kétcsillagos szállodai szoba 62 eurónál, vagyis körülbelül 15 ezer forintnál kezdődik, egy háromcsillagos viszont már 96 eurónál, vagyis körülbelül 23 ezer forintnál.

Washingtonban körülbelül 87 dollárba - 17 ezer forintba - kerül egy kétcsillagos szállodai szoba, egy háromcsillagos pedig 130-300 dollár - 26-60 ezer forint - között van.

Kapcsándi Dóra