Strasbourg dönthet a kismamák pótlékáról

Vágólapra másolva!
Radovics Csilla ügyvéd a jövő héten adja postára beadványát a strasbourgi emberi jogi bírósághoz, amelyben kifogásolja, hogy a Legfelsőbb Bíróság csak három évre visszamenőleg, kamatok nélkül ítélte meg az elmaradt kismamapótlékot. Amennyiben nyernének, az államnak ismét döntenie kell: mindenkire kiterjeszti-e a kifizetést, vagy egyenként kell pereskedniük a kismamáknak.
Vágólapra másolva!

Az egyik kismama nevében eljáró Radovics Csilla ügyvéd az [origo]-nak elmondta: tájékozódott több kollégájánál, és úgy tűnik: az elmúlt egy-két évben felgyorsultak az eljárások Strasbourgban. Így reményei szerint a beadvány kézhezvételét követő egy hónapban már vissza is jelez a bíróság, szükség van-e további kiegészítésre. Ha a bíróság befogadja az ügyet, az is kérdés, mennyi időn belül válaszol a magyar állam (elvileg fél év áll majd rendelkezésükre). Radovics reményei szerint egy-másfél év múlva dönthet a bíróság.

Bár csak egy kismama ügye kerül a bíróság elé, több százezreket érint az ügy. Ezért az ügyvéd szerint kérdéses, egy esetleges, a kismamák számára kedvező döntés esetén hogyan reagál majd az állam. Strasbourghoz ugyanis csak akkor fordulhat valaki, ha hazájában az összes jogorvoslati lehetőséget kimerítette. Vagyis a kismamáknak előbb itthon kellene pereskedniük. Radovics szerint azonban ezt várhatóan az állam nem várná meg, hanem a korábbi, legfelsőbb bírósági ítélet utáni döntésükhöz hasonlóan egységesen fizetnének minden érdekeltnek. Az ügyvédnő reményei szerint a nemzetközi bíróság legalább a kamatokat megítéli majd.

Ha az ügyfél igazolja, hogy jogosult a költségmentességre, ha veszítenek is, akkor is Strasbourg állja a költségeket - jegyezte meg Radovics Csilla. Ha pedig nyernek, a perköltséget a magyar állam viseli. "Bizakodó vagyok az ügyben, minden reményünk megvan, ez az utolsó jogorvoslati esély" - tette hozzá az ügyvéd.

A Legfelsőbb Bíróság tavaly júniusban mondta ki, hogy jár a kismamáknak az elmaradt havi 6700 forintos jövedelempótlék, igaz, nem öt, hanem csak három évre visszamenőlegesen, kamatmentesen. A kismamákat képviselő ügyvéd ezt követően az Alkotmánybírósághoz fordult, ám ott is megállapították: nem alkotmányellenes, hogy a kismamák nem kapják meg a késedelmi kamatot a visszamenőlegesen megállapított családi támogatásért.