Sokan élnek fogatlanul

Vágólapra másolva!
Átlagosan 10 foga hiányzik a felnőtteknek, amiből általában csak néhányat pótoltatnak. Az elromlott fogakat sokszor nem is próbálják kezeltetni, inkább a húzást választják - erre utal, hogy a tömött fogak aránya viszonylag kevés. Rendszeresen csak minden harmadik ember megy fogorvoshoz, a megkérdezettek 12 százaléka pedig több mint öt éve nem volt fogászaton.
Vágólapra másolva!

A felnőtteknek - a bölcsességfogakat nem számítva, azaz 28 fogból kiindulva - átlagosan 10-11 ép foguk van, a nőknek pedig még ennél is kevesebb - derül ki a Magyar Fogorvosi Kamara felméréséből. A hiányzó fogak száma megközelíti a tizet. A kihúzatott fogakat viszont kevesen pótoltatják, általában tíz hiányzó fog közül csak négynek a helyén van pótlás.

A szuvas és a tömött fogak száma ugyanakkor elég alacsony, ez pedig arra utal, hogy az elromlott fogakat inkább kihúzatják, nem kezeltetik. A teljesen fogatlanok aránya alig változott a korábbi felmérésekhez képest, megközelíti a nyolc százalékot. A teljesen ép fogazatúak száma ugyanakkor alig haladja meg a fél százalékot. A fogorvosi kamara szerint a felmérésből az a következtetés vonható le, hogy a lakosság fogászati állapota az elmúlt 15 év alatt semmit sem javult.

Az emberek többsége csak akkor megy fogorvoshoz, ha valami konkrét panasza van, a megkérdezettek 12 százaléka több mint öt éve nem volt fogásznál. Minden harmadik ember mondja azt magáról, hogy rendszeresen jár fogorvoshoz. A megkérdezettek közel negyede csak naponta egyszer mos fogat.

Egyre több az ínybetegségben szenvedők száma, pedig a szakemberek szerint ezen a téren lehetne a legjobb eredményeket elérni a rendszeres szájápolással. A kamara kérdéseire adott válaszokból kitűnik, hogy a legtöbben tudják, mi a helyes szájápolás, csak nem alkalmazzák. Közel 30 százalékra tehető azoknak a száma, akik súlyos fogágy betegségben szenvednek, megfelelő orvosi beavatkozás nélkül az érintett fogaikat elvesztik. A szájüregi rák okozta elhalálozásban Magyarország az európai országok között az első helyen áll.

Dr. Fejérdy Pál, a SOTE Fogorvostudományi karának kandidátusa, a Magyar Fogorvosok Egyesületének tagja szerint azért nem járnak a magyarok fogorvoshoz, mert motiválatlanok. "Az orvoshoz járás megítélése Magyarországon nagyon rossz, még a magasan képzettek között is". A pénz Fejérdy Pál szerint sem számít, mert amikor ingyenes volt a szűrővizsgálat akkor is ugyanolyan kevesen jártak, mint amikor fizetni kellett érte. Most, hogy megint ingyenesek a megelőző kezelések, semmivel nem nőtt a páciensek száma.