Évente 3 gyereket raknak a babamentő inkubátorokba

Vágólapra másolva!
Összesen harminc körül van azoknak a gyerekeknek a száma, akik a kórházakhoz kihelyezett inkubátoroknak köszönhetik életüket, ez azt jelenti, hogy a kilenc éve működő inkubátorok évente 3-4 gyereken segítenek. Az alacsony szám sokak szerint összefügg azzal, hogy a kismamákat elriasztja, hogy az inkubátorok szem előtt vannak, rálátnak a kórházak munkatársai. A programot elindító Schöpf-Mérei Kórház igazgatója szerint ugyanakkor nem baj, hogy a szám ilyen alacsony, még a terhesség alatt szeretnék becsalogatni az édesanyákat.
Vágólapra másolva!

Egyre több kórházhoz helyeznek ki babamentő inkubátort, miközben az elmúlt kilenc évben - mióta a program elindult - összesen 30 körül jár azoknak a gyerekeknek a száma, akiket ezzel a módszerrel sikerült megmenteni. Legtöbbjüket a programot elindító Schöpf-Mérei Kórház- és Anyavédelmi Központ inkubátorába helyezték el, ide 18 kisbabát hozott el édesanyja. Az [origo] által felkeresett két fővárosi kórházban, a Schöpf-Méreiben és a Szent Margit Kórházban is a bejáratnál, szem előtt vannak a babamentő inkubátorok. Mindkettőre ráláthatnak a kórházak munkatársai, a Szent Margit Kórházban a portás kimondottan az inkubátor felé néz egész nap. Bár a kórházak orvosai szerint ez nem lényeges szempont, a kismamákkal foglalkozó civilek közül többen is úgy vélekednek, hogy ez elriasztja a nehéz helyzetben lévő kismamákat.

A kihelyezett inkubátorokkal a csecsemőgyilkosságok számát szerették volna visszaszorítani, arról azonban nincs adat, hogy hány babával végeznek születésük után, mert a legtöbb esetre nem is derül fény. A WHO adatai szerint az európai régióban naponta átlagosan négy 14 éven aluli gyereket, illetve csecsemőt ölnek meg, ami évente több mint 1300 esetet jelent. "Egy évtizeddel ezelőtt még az is kérdés volt, hogy vajon a kihelyezett inkubátornak hol van a legjobb helye, egy metróállomáson, a háziorvosi rendelőben, vagy egy kórház bejáratánál" - mondta az [origo]-nak Garamvölgyi György, a Schöpf-Mérei Kórház- és Anyavédelmi Központ igazgatója. Szerinte az inkubátor csak egy jelkép, azt szimbolizálja, hogy ez egy olyan kórház, ahol különösen nagy figyelmet fordítanak a válságban lévő kismamákra. A cél elsősorban nem az, hogy a nehéz helyzetben lévő kismama az inkubátorba tegye újszülöttjét, hanem az, hogy még a terhesség időszaka alatt jelentkezzen a kórházban, ahol segítséget kaphat.

Nem baj, hogy az inkubátor mindenki számára látható helyen van - vélekedik Garamvölgyi György. Ha nagyon eldugott helyen lenne, valószínűleg pár nap múlva el is lopnák. "Tele van az Ecseri úti piac kórházi eszközökkel" - mondta az igazgató. A kórház portásainak pedig - akik az inkubátor szomszédságában ülnek - nem szabad megszólítaniuk a kismamát, aki elhelyezi kisbabáját az inkubátorban. Úgy kell csinálniuk, mintha nem is vették volna észre. A kórház orvosi rögtön tudják, hogy baba van az inkubátorban, de az igazgató azt nem árulta el, hogy ez hogyan történik. "Nem kell a kismamának jelzőgombot megnyomnia, de az titok, hogyan észleljük" - mondta a kórházigazgató.

A Schöpf-Mérei Kórházhoz kihelyezett inkubátorba tettek már be pár órás és négy-öt hónapos csecsemőt is, de legtöbbjüket egy-két napos korában helyezte el édesanyja. A csecsemők többsége nem éjszaka, hanem este 8 és 11 között érkezett. Mindegyik kisbaba egészséges volt és később is jól fejlődött. Az anyukák pedig soha nem jelentkeztek később, hogy a gyerekük után érdeklődjenek.

Fotó: Takács Miklós
Inkubátor a két üvegajtó között

A III. kerületi Szent Margit Kórház bejáratához egy évvel ezelőtt helyezték ki az inkubátort, de még egyetlen kisbabát sem helyezzek itt el. Az inkubátor a bejárat két üvegajtaja között van, a portás szemben ül vele, tehát egész nap rálát. Az éjszakai portás viszont nem ezen a helyen ül, csak bizonyos időközönként jár errefelé. A kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályának vezetője szerint az inkubátor csak egy végső biztosíték, inkább abban bíznak, hogy a kismamák náluk szülik meg gyereküket. Tóth Károly Sándor szerint nagy előrelépés az az idei törvénymódosítás, ami már nem engedi büntetni azokat a kismamákat, akik kihelyezett inkubátorba viszik újszülöttjüket.

Szemfényvesztésnek tartja viszont a kihelyezett inkubátorokat Mórucz Lajosné, a krízishelyzetben lévő kismamákkal foglalkozó Gólyahír Egyesület elnöke. Szerinte a kismamák - főleg a vidékiek, akiknek sokat kéne utazniuk - nincsenek olyan állapotban szülés után, hogy felkeressenek egy kihelyezett inkubátort. Másrészt úgy véli, hogy a kismamákat el is riasztja, hogy az inkubátorok szem előtt vannak, a kórház betegei, munkatársai esetleg megláthatják őket. A kihelyezett inkubátorokkal a kórházak inkább csak kipipálják, hogy tettek valamit a kismamákért - tette hozzá.