Vágólapra másolva!
A higiéniai szabályok betartásával és az ételek alapos főzésével megelőzhető a sonkamérgezés, vagyis a botulizmus - mondta az [origo]-nak Zacher Gábor toxikológus főorvos. A bénulást okozó súlyos betegség tüneteivel az elmúlt napokban hárman is a fővárosi Péterfy Sándor utcai kórházba kerültek. Az ÁNTSZ a betegség megjelenése miatt országos ellenőrzést tart a húsfeldolgozással foglalkozó kis- és őstermelőknél.
Vágólapra másolva!

Életveszélyes állapotot is okozhat a botulizmus, vagyis a sonkamérgezés, ugyanis a betegséget okozó baktériumok olyan méreganyagot termelnek az ember szervezetében, melyek idegbénító hatásúak. A botulizmusban szenvedő betegnek lebénulhatnak a végtagjai, de a légzőizmok bénulása miatt fulladás is bekövetkezhet - mondta az [origo]-nak Zacher Gábor toxikológus.

A súlyos betegség tüneteivel az elmúlt napokban hárman is a fővárosi Péterfy Sándor utcai kórházba kerültek. Mindhárom beteg állapota javul, várhatóan néhány hét múlva elhagyhatják a kórházat - mondta a kórház toxikológusa. A kórházban kezelt betegek ellenanyagot kapnak, ezzel azokat a méreganyagokat hatástalanítják, melyek még nem okoztak bénulásokat a szervezetben.

A korábban bekövetkezett bénulások pedig lassan megszűnnek, de ez eltarthat egy fél évig is. A betegek valószínűleg olyan házilag készített füstölt sonkát ettek, amely feltehetően nem kellő alapossággal készült el. A páclé és a füstölés nem volt megfelelő, így a sonka csont melletti részénél megtelepedtek a botulizmust okozó baktériumok.

"Három külön esetről van szó, nem ugyanabból az ételből fogyasztottak" - mondta a toxikológus. Szombaton ugyanebben a kórházban meghalt egy szívbeteg páciens, aki szintén botulizmusban szenvedett, de az ő halálát elsősorban nem a légzési zavar, hanem alapbetegsége okozta. A hétvégén egy negyedik betegnél is felmerült a botulizmus gyanúja, de nála ezt nem erősítették meg a vizsgálatok - tette hozzá.

A betegség általában húsvét után gyakoribb, ugyanis a házilag, nem megfelelően elkészített sonkában elszaporodhat az a baktérium, ami ezt a betegséget okozza - mondta a toxikológus. Házi disznóvágás után is előfordulhat - ha nem tartják be a higiéniai előírásokat -, hogy felüti a fejét a súlyos betegség. Magyarországon általában évente 8-10 embert kezelnek ezzel a mérgezéssel. A higiéniai szabályok betartásával és a hús alapos főzésével a botulizmus megelőzhető.

Az ÁNTSZ a betegség megjelenése miatt országos ellenőrzést tart a húsfeldolgozással foglalkozó kis- és őstermelőknél - jelentette be kedden Bujdosó László országos tiszti főorvos. Az ÁNTSZ országosan öt megbetegedésről tud.