Rendőrpánikról szól a kiszivárgott felvétel

Vágólapra másolva!
Az embereit megmenteni akaró rendőrparancsnok parancsmegtagadást fontolgatott a tévészékház ostroma közben, a rendőrök pánikba estek és nem kaptak erősítést - írja a Blikk egy belső rendőrségi hangfelvételre hivatkozva. A rendőrség csak annyit mondott: vizsgálják, valódi-e a felvétel. A rendészeti miniszter közölte, közzéteszik az esteről szóló vizsgálatot, igaz, azt még el se kezdték.
Vágólapra másolva!

"Kinizsi 7-es vagyok. Teljes létszámot kivonom az épületből, mert meg fogunk fulladni ebben a füstben. (...) Nem fogunk megdögleni ebben a kurva épületben" - ezek a szavak a Blikk szerint hétfőn fél tizenkettő körül hangzottak el a tévészékházat védő egységek parancsnoka szájából. A lap egy belső rendőrségi hangfelvételre hivatkozva idéz a székházba szorult rendőrök és a kintiek közti párbeszédből, miközben zajlott az épület ostroma.

A lap szerint a fentiekre a műveleti parancsnok (Kinizsi 1) így válaszolt: "Nyugtáztam, annyi az utasítás, Laci, maradjatok még. Nem tudok mit tenni." A válasz: "Jöjjön be, aki ezt az utasítást kiadta, s dögöljön meg az itt a szénmonoxidban. Megtagadom a parancsot, ha hadbíróság elé állít, akkor is, rohadjon meg az, aki ezt mondta. Kiviszem az összes emberemet innen. Benzinnel ránk gyújtottak mindent" - válaszolta a Blikk szerint a parancsnok.

A Blikk a hangfelvételre hivatkozva ezután arról számol be: a székházban ragadt rendőrök pánikba estek és nem kaptak erősítést sem. Az [origo] megkérdezte a rendőrséget, valódi-e a felvétel. Schőn Péter, a BRFK szóvivője csak annyit mondott, vizsgálják a valóságtartalmát.

Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: a budapesti zavargások során a rendőrség tudomása szerint két, belső rádióforgalmazásra alkalmas készüléknek veszett nyoma. Ezek közül az egyik volt az, amelynek segítségével elkészülhetett a napilapban leközölt cikk. Hozzátette: ez a készülék előkerült, de a másikat még keresik. A készüléket letiltották, így a szóvivő szerint az "csak levélnehezéknek jó". A szóvivő korábban az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy egy-két tucatnyi rendőrségi eszköz - pajzs, gumibot és könnygázspray - tűnt el múlt héten hétfőről keddre virradóra az MTV székházánál történt zavargások során. Akkor a rendőrség arról nem beszélt, hogy más eszközöknek is nyoma veszett volna.

Petrétei József rendészeti miniszter a felvételről egyelőre nem beszélt, ugyanakkor közölte, nyilvános lesz az a vizsgálati anyag, amely a köztelevízió múlt hétfői ostroma kapcsán a rendőrség és annak vezetői ténykedését elemzi majd. A miniszter az MTI kérdésére beszélt erről, nyilatkozatából azonban kiderült az is, a vizsgálatot még el sem kezdték. "A vizsgálatot kellő időben el fogjuk kezdeni" - fogalmazott Petrétei. Kijelentette ugyanakkor, hogy mélyreható és alapos vizsgálatnak kell kiderítenie, hogy "ott követett-e el valaki mulasztást, vagy olyan hibát, ami miatt az bekövetkezett, ami történt". Ez elsősorban szakmai kérdés, ez ügyben "még nem kívánok részletekbe menően tájékoztatást adni" - jegyezte meg.

Budapest rendőrfőkapitánya múlt kedden reggel azt mondta, a rossz tájékoztatás volt az oka, hogy a rendőrök nem tudtak fellépni az MTV épületét éjjel megostromló tüntetőkkel szemben. Gergényi Péter főkapitány az [origo] kérdésére, hogy miért nem avatkoztak közbe határozottabban, azt mondta, az MTV biztonsági szolgálata csak azt jelezte a rendőrségnek, hogy 30 tiltakozó jelent meg az épületnél. Ezért először ők ennek megfelelő létszámban küldtek oda embert - közölte Gergényi. Elmondása szerint százas nagyságrendben érkeztek rendőrök erre az első jelzésre, és sikerült is kiszorítaniuk az akkor ott lévő tüntetőket.

Gergényi állítja, arról nem kaptak tájékoztatást, hogy közben mintegy 3000 fős tömeg gyűlt össze a téren, ezzel a nagyobb létszámmal pedig nem bírtak. Miután ezt érzékelték, küldtek még két rendőrszázadot a helyszínre, de ők nem tudtak bejutni a székházba a nagy tömeg miatt - magyarázta Gergényi, akinek elmondása szerint így újabb erősítésre kellett várni. Amikor ők megérkeztek, sikerült kiszorítani a tüntetőket. Igaz, az [origo] helyszíni tudósítójának beszámolója szerint akkor már a korábbiakhoz képest jóval kevesebben voltak.