Névvel szavaznak Gyurcsányról a képviselők

Vágólapra másolva!
Név szerinti voksolás lesz a Gyurcsány Ferenc által maga ellen kért bizalmi szavazás - döntött a parlament házbizottsága. Még ezt megelőzően bejelentették, hogy a voksoláson nem vesz részt a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja. A szavazást "álságos színjátéknak" nevezte Navracsics Tibor, a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője. Semjén Zsolt, a kereszténydemokraták elnöke szerint Gyurcsány Ferenc gyáva.
Vágólapra másolva!

Név szerinti szavazást tartanak a parlamentben pénteken a kormányfő bizalmi indítványáról - mondta el Szili Katalin szocialista házelnök a házbizottság ülése után. A pénteki ülésen egyetlen napirendi pont szerepel majd, ez a miniszterelnök bizalmi szavazása lesz, amelyet az ellenzék nagy részének távol maradása ellenére öt órás időkeretben vitatnak meg.

Arccal vállalni

A házelnök kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a Fidesz és a KDNP távol maradása ellenére is van értelme a vitának, arra hivatkozott, hogy Sólyom László vasárnapi beszédében azt mondta: a parlamentben van a helye a politikai vitának. Az [origo] kérdésére, hogy volt-e újabb vita a név szerinti kontra titkos szavazásról, Szili azt felelte: a házszabály teljesen világosan fogalmaz. Megjegyezte, hogy a személyekről szóló döntések titkosak, kivéve a kormányfő személyét.

A bizalmi szavazás az MDF politikusainak javaslatára lesz név szerinti pénteken. Herényi Károly az ülés után azt mondta, a fontos kérdésekben "arccal kell vállalni mindenkinek a szavazatát". A frakcióvezető szerint az MDF egyöntetően nemmel fog voksolni. A politikus reményét fejezte ki, hogy lesz egy-két vidéki kormánypárti képviselő, aki egy ilyen helyzetben, amikor tettenérhető a miniszterelnök felelőssége, szintén nemmel fog szavazni.

A voksolás módjával kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy a titkos szavazás a házszabállyal nem egyeztethető össze, de ettől a parlament eltérhet, ugyanakkor szerintük jobb, ha arccal, névvel vállalja mindenki a szavazatát.

A Fidesz titkosan akarta

"Álságos színjáték a bizalmi szavazás" - jelentette ki Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője, aki közölte: sem pártja, sem a kereszténydemokraták képviselőcsoportja nem vesz részt a pénteki szavazáson. Navracsics "MDF-fel kibővített kormánypárti frakcióülésnek" minősítette a Gyurcsány által maga ellen kért bizalmi szavazást, s mint kijelentette: "ebben a színjátékban nem vesznek részt".

Semjén Zsolt, a KDNP elnöke szerint titkos szavazást kellene tartani, mert személyi kérdésről van szó. "Azzal, hogy nyílt lesz a szavazás, nyomást akarnak gyakorloni a képviselőkre, ami Gyurcsány gyávaságát bizonyítja" - fogalmazott a politikus. Semjén közölte azt is, hogy az MSZP frakcióban - információi szerint megtartandó - mai próbaszavazás a pénteki parlamenti ülést színházzá silányítja, hiszen már ma kiderül, hogy mi a szocialista frakció álláspontja.

Az Országgyűlés házbizottsága kedden reggeltől tanácskozott a pénteki rendkívüli ülés napirendjéről. A bizottság délelőtt még nem tudott megegyezni a részletekben, Szili Katalin házelnök tájékoztatása szerint azért nem, mert a Fideszt képviselő Répásssy Róbertnek nem volt felhatalmazása döntést hozni. A házelnök azt mondta, a Fidesz az ülésen azt kérte, titkos legyen a miniszterelnökkel kapcsolatos bizalmi szavazás. Szili szerint azonban a házszabály egyértelmű e tekintetben, és nyílt szavazást ír elő.

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a Duna Televízió reggeli adásában azt mondta, szerinte a Fidesznek nem kellene elmennie pénteken a parlament rendkívüli ülésére, mert az csak színjáték lesz, amiben az ellenzéki pártnak nem kellene asszisztálnia. Pokorni a bizalmi szavazás indítványozását úgy értékelte: politikai ellenfeleik "trükköznek, ravaszkodnak, ügyeskednek", kikérik a saját maguk véleményét.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke hétfőn arra szólította fel a koalíciós pártokat, hogy 72 órán belül menesszék Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, ellenkező esetben a Fidesz péntekre a Kossuth térre nagygyűlést szervez, amelyet több követhet. Pokorni Zoltán kedden arra a felvetésre, hogy az utcán vagy a parlamentben kell-e megoldani a problémákat", közölte: e kettő szerinte nem áll ellentmondásban, ezek fázisai és színterei ugyanannak a dolognak, amit úgy hívnak, hogy demokrácia.