Kioktatja Hillert egyház-ügyben az SZDSZ

Vágólapra másolva!
Bár Hiller István oktatási miniszter szerint nem kell változtatni a magyar állam és a Vatikán közötti évtizedes szerződésen, az SZDSZ még egyáltalán nem tartja lezártnak az ügyet. A párt úgy fogalmaz: "Dönteni közösen fogunk, ehhez természetesen várjuk Hiller István javaslatait is." A megállapodást felülvizsgáló bizottság elnöke, Tamás Pál is árnyalta az oktatási miniszter álláspontját, de mint mondta, egyelőre csak "kóstolgatják egymást" a magyar és a vatikáni tárgyalófelek.
Vágólapra másolva!

"Abszolút nem változott az SZDSZ álláspontja" - reagált egyhangúan több általunk megkérdezett liberális politikus Hiller István kijelentésére, miszerint nem kell változtatni a vatikáni szeződésen. Eörsi Mátyás például azt mondta, hogy Nyugat-Európában bármely szociáldemokrata párt kiállna mellettük, majd hozzátette: az MSZP is elindult a szociáldemokrata párttá válás útján, s ő reméli, egyszer majd el is jutnak oda.

A szerződés megváltoztatásával kapcsolatban egyébként optimista a politikus, közölte, hogy folytatják az érvelést, s mint fogalmazott: lassú víz partot mos. Sőt, azt mondta, hogy "ebben az ügyben a szocialisták és a liberálisok között elfogadható a koalíciós konfliktus is, ami egyáltalán nem fog szakításhoz vezetni".

Pető Iván is megerősítette, hogy pártja véleménye nem módosult, az SZDSZ változatlanul kiáll az egyházi iskolák finanszírozásának módosítása, vagyis a szerződés korrigálása mellett. A politikus hozzátette: pártja hamarosan a nyilvánosság elé is lép álláspontjával. Petőt egyébként meglepte Hillernek az a mondta, hogy "nem kell változtatni a vatikáni megállapodáson", mert állítása szerint a miniszter korábban maga is a módosítás mellett állt. Kuncze Gábor pártelnök óvatosabb volt politikustársainál, megkeresésünkre ő egyáltalán nem kívánt véleményt nyilvánítani az ügyben.

Szerda délután az SZDSZ közleményt is kiadott az ügyben, e szerint nem tudják elfogadni Hiller kijelentését, s még nem tekintik lezártnak a vitát. "Ahogy Sólyom László sem rendelkezett mandátummal, hogy november elején kijelentse, Magyarország semmit sem akar változtatni a szerződésen, úgy Hiller István sem dönthet a liberálisok és szocialisták alkotta koalíció helyett. Dönteni közösen fogunk, ehhez természetesen várjuk Hiller István javaslatait is" - áll az SZDSZ közleményében.

Megkerestük az Oktatási Minisztériumot is, de ott azt közölték, hogy nem kívánnak reagálni a szabad demokraták közleményére.

Még 2005-ben Magyar Bálint liberális oktatási miniszterként változtatni próbált a vatikáni szerződés azon pontján, amely az egyházi oktatási intézmények finanszírozására vonatkozik. Ő is, pártja is igazságtalannak nevezte, hogy - szerintük - a költségvetésnek másfélszer annyiba kerül egy egyházi iskolába járó diák, mint a többiek.

A szerződés idevonatkozó, nagy vitákat kiváltó pontja azt mondja ki, hogy az egyházi iskolák "ugyanolyan szintű pénzügyi támogatást" kapnak, mint az állami vagy önkormányzati intézmények. Az állami normatívák - amelyet minden iskola diákonként megkap - azonban csak a költségek körülbelül kétharmadát fedezik, a maradék harmadot a fenntartótól, vagyis többnyire az önkormányzattól kapják meg az iskolák. Nem így az egyháziak, amelyek a kiegészítő támogatást is az államtól kapják - ezt sérelmezi azóta is az SZDSZ. Magyar Bálint törekvései ellen felszólalt a katolikus egyház vezetése, és tüntettek az egyházi oktatási intézmények.

"Kóstolgatják egymást"

A kormány a nyáron állított fel egy bizottságot, amelynek feladata a vatikáni szerződés vizsgálata volt. Ennek vezetője, Tamás Pál szerint - amennyiben a vatikáni-magyar vegyes bizottság megegyezik erről - van lehetőség a szerződés módosítására. Kérdésünkre mondott konkrét példát is. A vatikáni szeződés szerint például az egyházi iskoláknak nyújtandó támogatását jelenleg a megyés püspököknek utalja át az állam, a szociológus szerint később meg lehetni azt is valósítani, hogy az összeget közvetlenül az intémények kapják meg.

Már a kedden Hiller Istvánnal együtt tartott sajtótájékoztatón is célzott egyébként más, komolyabb változtatás jövőbeni lehetőségére Tamás, amikor azt mondta: a legvitatottabb támogatási tételek - mint például a hittanoktatás támogatása, a normatíva kiegészítése - megfelelő úgynevezett indexálásával lehetne megoldani. A szociológus a vatikáni-magyar vegyes bizottságra utalva elmondta, hogy már "elindult a kapcsolatfelvétel, jelenleg kóstolgatják egymást a felek". Tamás közölte, hogy jelenleg listákat küldözgetnek egymásnak a tárgyalópartnerek, amelyek alapján a megbeszélések résztvevőiről egyeztetnek, "hogy aztán kulturált körülmények között folytatódjon tovább a vita".

Lencsés Csaba