Presszószínű templom dühíti a kaposgyarmatiakat

Vágólapra másolva!
Színtévesztő volt a festő, vagy csalt a festékbolt színkártyája? - találgatják a Somogy megyei Kaposgyarmat lakói, akik bosszúsan tekingetnek a vöröses színűre festett új templomuk felé. Az épület tervezője sem elégedett, szerinte presszókat szoktak ilyen színűre festeni. A templom színe hamarosan vörösről narancssárgára változik, ez politikai színezetet is adott az ügynek.
Vágólapra másolva!

Dacos hallgatásba burkolóznak a Somogy megyei Kaposgyarmat lakói, ha a végre felépült templomról kérdezik őket. A zsákfalu közepén álló modern épület nem úgy sikerült, ahogy a falubeliek elképzelték. "Valaki színtévesztő volt" - mondta egy helybéli asszony a vörösre festett templom felé mutatva. Az út mentén kapáló másik asszony pedig annyira bosszús lett kérdésünk hallatán, hogy szó nélkül visszafordult a munkájához, aztán csak annyit vetett oda, hogy "örülünk, hogy végre van templomunk". A 140 lelket számláló somogyi falunak ugyanis mind ez idáig nem volt saját temploma, a várva várt templom pedig hét évig készült. Az örömbe viszont üröm vegyült: a kertjében dolgozó fiatalember szintén szűkszavúan annyit mondott csak, hogy szerinte ez a szín nem való templomhoz.

Túl sötétnek tartják a színt a falu és az egyház képviselői is, ezért a templomot hamarosan átfestik, már megrendelték a narancssárga festéket, egy belső oszlopon már ki is próbálták az új színt. A pirosas színről narancssárgára váltás viszont a politikát is belekavarta az amúgy kevéssé politizáló falu életébe. "Komenyista" templom épült a faluban, de a helyieknek nem tetszik, ezért átfestik fideszesre - nyilatkozta valaki a Somogy megyei napilapnak.

Az újságcikk tovább borzolta a templom miatt egyébként is bosszús kaposgyarmatiak idegeit, ottjártunkkor sokan azt találgatták, hogy ki mondhatta ezt a megyei lap újságírójának. "Nem is olyan piros, mint az MSZP színe" - értetlenkedett egy asszony a templom felé nézve. Beszéltünk a falu alpolgármesterével is, de nem adta nevét az általa elmondottakhoz, a falu plébánosa pedig egyáltalán nem akart nyilatkozni az új templomról.

"A színkártya csalt" - mondta az [origo]-nak Oszoli Dénes, az épület tervezője, aki maga sem elégedett a végeredménnyel. A festéket színkártyák alapján választották ki, és bár a tervező téglavöröset szeretett volna, a templom falán mályvaszín jelent meg. Ez a szín pedig az építész szerint inkább a bárok, presszók világát idézi. Oszoli Dénes elmondta, az eredeti cél az lett volna, hogy a több mint százéves fehér haranglábhoz hozzáépített templom színe kontrasztban legyen a haranglábbal, ezzel is jelezni akarták, hogy a templom más korban épült. Szerinte a falu vezetésével közösen kiválasztott új, narancssárga színtől eleinte szintén sokan idegenkedni fognak majd. "Az pedig sajnálatos, ha valakinek a színekről is csak a politika jut eszébe" - tette hozzá az építész a politikai párhuzamra reagálva.

"A megrendelőnek - a falunak vagy a plébániának - kell vállalnia felelősséget egy épület színéért" - mondta az [origo]-nak Ráday Mihály, a Város- és Faluvédők Szövetségének elnöke, aki szerint a közösség vagy megszokja a templom színét, vagy számolnia kell az átfestés költségeivel. A városvédő szerint a modern templomokat nem kell feltétlenül a Magyarországon nagy számban előforduló barokk templomokra jellemző sárga színűre festeni. Bár az élénk szín nem sokáig tartja magát: hamarosan megkopik vagy bekoszolódik. Ráday egy fővárosi esetet hozott fel példának, amikor is az egyik plébános azzal hívta fel, hogy nem meri a templomot átfestetni a Németországból kapott kanárisárga festékkel, mire a városvédő azzal nyugtatta meg, hogy ne izguljon, nem telik sok időbe, a templom hamarosan beszürkül.

Tiefenthaler Eszter

Fotó: Pályi Zsófia